REKLAMA

Iran zgodzi się na porozumienie atomowe, jak… Europa zapłaci 15 mld dolarów

Rozmowy w sprawie rozbrojenia atomowego Iranu nabierają rumieńców. Kraj który nie chciał zrezygnować ze swoich badań nad wzbogacaniem uranu może zrobić krok do tyłu, ale… pod warunkiem udzielenia kredytu na 15 mld dolarów.
Wikimedia Commons Iran zgodzi się na porozumienie atomowe, jak… Europa zapłaci 15 mld dolarów
Wikimedia Commons / Wikimedia Creative Commons
Takie żądanie postawiło w środę irańskie MSZ.
– Chcemy otrzymać opiewającą na 15 mld dolarów linię kredytową na poczet wpływów ze sprzedaży ropy naftowej - oświadcza wiceszef MSZ Abbas Arakczi. I wyjaśnia: - Albo Europa kupi ropę od Iranu, albo zapewni Iranowi ekwiwalent wpływów ze sprzedaży ropy w postaci linii kredytowej gwarantowanej zyskami ze sprzedaży naszej ropy, co w pewnym sensie oznacza przedsprzedaż ropy.
Takie rozwiązanie, obejmujące okres czterech miesięcy do końca bieżącego roku, zaproponowała Francja w planie, który ma utrzymać w mocy międzynarodową umowę między światowymi mocarstwami a Iranem w sprawie irańskiego programu atomowego.
Umowę nuklearną z 2015 r. zawarły z Iranem USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy. Miała ona powstrzymać Iran przed zbudowaniem broni atomowej, w zamian oferując Teheranowi stopniowe znoszenie sankcji. Z powodu tych sankcji właśnie sprzedaż ropy przez Iran spadła do tego stopnia, że kraj zaczyna zmagać się z kryzysem. Z powodu wyjścia USA z układu z Iranem tamtejsi naukowcy wznowili prace nad wzbogacaniem uranu co może skutkować zbudowaniem bomby atomowej i dołączeniem tego kraju do klubu państw posiadających i gotowych użyć takiej broni.
 
Źródło: FARS
 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura