REKLAMA

[Wideo] B. Kempa do Timmersmansa: "Przeżyliśmy komisarzy sowieckich, przeżyjemy i pana..."

W trakcie dzisiejszej dyskusji w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce doszło do ostrej wymiany zdań między polskimi europarlamentarzystami a także między europosłami PiS-u a Fransem Timmermansem. W ostrych słowach do wiceprzewodniczącego KE zwróciła się europoseł Beata Kempa.
 [Wideo] B. Kempa do Timmersmansa: "Przeżyliśmy komisarzy sowieckich, przeżyjemy i pana..."
/ zrzut z ekranu

Podczas posiedzenia komisji wolności obywatelskich i sprawiedliwości oraz komisji prawnej Parlamentu Europejskiego wiceszef KE Franz Timmermans odniósł się do sytuacji w Polsce. Timmermans porównał praworządność w Polsce do orzeczeń nazistowskich sądów. Wiceszef KE nie zgadza się z tym, że argument demokracji jest jednoznaczny z posiadaną większością. Według Timmermansa ten argument nie zwalnia do tego aby „nie zważać na zasady rządów prawa”. 
 
Europosłowie PiS zarzucali Timmermansowi stronniczość. Jedną z europarlamentarzystek, która podniosła głos była Beata Kempa. Zwróciła uwagę przewodniczącemu komisji „żeby nie pokrzykiwał na kobiety”. Podkreśliła, że „dużo się mówi o równouprawnieniu, więc chciałabym żeby było przestrzegane”.
 
Polska polityk zarzuciła wiceszefowi KE, ze w swoim raporcie skupił się głównie na ataku na Polskę i Węgry. 
 

Pan broni wymiaru sprawiedliwości, który nie był reformowany od czasu odzyskania przez nas niepodległości po 1989 roku. Przeżyliśmy komisarzy sowieckich, zapewniam że przeżyjemy również pana

 
- mówiła europosłanka.
 
Kempa zadała także Timmermansowi dwa niewygodne pytania. Pierwsze z nich dotyczyło Francji i sytuacji podczas protestów „żółtych kamizelek”, a drugie spotkań z przedstawicielami Open Society. 
 

Ponowię pytanie posła Jakiego. Co pan zrobił ws. ataku na „żółte kamizelki”? Dlaczego wtedy nie wszczął pan procedury praworządności, art. 7 wobec Francji? Proszę wytłumaczyć się ze spotkań z przedstawicielami Open Society. Mówi pan o społeczeństwie obywatelskim, czy pan je rozumie szeroko, czy tylko jako wsparcie jednej organizacji, która jest również wroga Polsce?

 
- pytała Kempa.
 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura