REKLAMA

MON: Zmiany w budżecie Pentagonu bez wpływu na polsko-amerykańską współpracę wojskową

Informujemy, że zaplanowane przesunięcia w budżecie obronnym USA spowodują jedynie niewielkie opóźnienia zaplanowanych już inwestycji w infrastrukturę wojskową w naszym kraju i nie będą miały istotnego wpływu na bieżącą obecność sił zbrojnych USA w Polsce. Według przekazanych przez stronę amerykańską zapewnień mowa jest jedynie o opóźnieniach, a nie rezygnacji z inwestycji. Zmiany w budżecie Pentagonu nie wpłyną na realizację porozumienia dotyczącego zwiększania liczebności wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej w specjalnym komunikacie.
 MON: Zmiany w budżecie Pentagonu bez wpływu na polsko-amerykańską współpracę wojskową
/ fot. Marcin Żegliński, Tygodnik Solidarność
W czwartek Pentagon ogłosił listę inwestycji, które zostaną wstrzymane ze względu na konieczność budowy muru na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem. Na liście znalazło się pięć inwestycji, które miały być przeprowadzone w Polsce, o łącznej wartości około 96 mln dolarów. 
 

Skutki korekt budżetowych, z uwagi na ich niedużą wartość i planowany termin rozpoczęcia, będą mogły być szybko zniwelowane w kolejnym budżecie obronnym USA. Decyzje dotyczące Polski stanowią jedynie kilkuprocentową część planowanych opóźnień.  

Uzgodnienia MON z Departamentem Obrony USA dotyczące wdrożenia deklaracji prezydentów z 12 czerwca br. pozwoliły na uzgodnienie większości lokalizacji dla zwiększonej,  trwałej obecności wojskowej USA w Polsce i są kontynuowane. Realizacja Deklaracji prezydentów z 12 czerwca br. jest priorytetem obu stron.

30 sierpnia br. szef MON spotkał się w Warszawie z Johnem Boltonem, doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego. Rozmawiano o realizacji podpisanej w czerwcu br. przez prezydenta Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa umowy o zwiększeniu obecności wojsk USA w Polsce. O uzgodnionych sześciu i planowanej siódmej lokalizacji wojsk amerykańskich w Polsce minister Błaszczak rozmawiał również telefonicznie z Markiem Esperem, sekretarzem obrony USA. Zgodnie uznali, że realizacja postanowień czerwcowego porozumienia o współpracy wojskowej przebiega sprawnie oraz według planu. Przygotowana jest kolejna deklaracja mająca na celu wzmocnienie współpracy i realizację postanowień zawartych dokumencie podpisanym w czerwcu przez prezydentów.  Przedstawiciele obu państw niejednokrotnie podkreślali, że  relacje polsko-amerykańskie są najlepsze w historii.


- głosi komunikat MON.

źródło: gov.pl

raw

#REKLAMA_POZIOMA#

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura