Szef MON o kupnie samolotów F35: Jesteśmy coraz bliżej zrealizowania kontraktu

Decyzja Departamentu Stanu zatwierdzająca sprzedaż Polsce 32 najnowocześniejszych samolotów F35 oznacza, że jesteśmy bliżej zrealizowania tego kontraktu. To jest najważniejszy w historii kontrakt dla Wojska Polskiego, to jest wprowadzenie polskich sił powietrznych w nową epokę. To jest stworzenie zdolności dla sił powietrznych, których dotychczas nie posiadały – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
 Szef MON o kupnie samolotów F35: Jesteśmy coraz bliżej zrealizowania kontraktu
/ mswia.gov.pl
W środę, 11 września Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 32 samolotów F35. Jak podkreślił szef MON procedura zakupu przez Polskę samolotów piątej generacji wymaga jeszcze m. in. uzyskania zgody od Kongresu Stanów Zjednoczonych, który w ciągu maksymalnie 15 dni ostatecznie zatwierdzi kontrakt.
 
Minister Błaszczak poinformował, że podobnie jak w przypadku zakupu systemu PATRIOT, podana dziś cena jest ceną maksymalną i obecnie trwają negocjacje  na temat kosztów kontraktu. 
 

Ta cena, która została już podana przez Departament Stanu to cena maksymalna. Rok temu kiedy kupowaliśmy system PATRIOT maksymalna cena była 10,5 mld dolarów. W negocjacjach osiągnęliśmy cenę niespełna 5 mld dolarów 

 
– przypomniał szef MON.
 
Szef MON zwrócił uwagę, że zakup samolotów jest konieczny, aby zagwarantować bezpieczeństwo Polsce i bezpieczeństwo w regionie. Według Błaszczaka, te samoloty są niezbędne, ponieważ polska flota powietrzna musi być zmodernizowana. Jak zaznacza, „chodzi o wycofanie sprzętu postsowieckiego, którego przydatność była sztucznie przedłużana przez ministrów z rządu koalicji PO-PSL”.
 

Polska dołącza do tej elity państw, które posiadają najnowocześniejsze samoloty dające gwarancje bezpieczeństwa dla naszej Ojczyzny i wzmacniające jednocześnie wschodnią flankę NATO, bo my operujemy w skali ponadpaństwowej. Te samoloty będą wykorzystywane, żeby zapewnić bezpieczeństwo w naszej części Europy

 
- mówił Błaszczak.
 
Źródło: gov.pl
kpa

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe