REKLAMA

Al-Zawahri wzywa: atakujcie Europę, Amerykę, Rosję i Izrael

Amerykański ośrodek SITE Intelligence Group informuje, że szef Al-Kaidy, następca Osamy Bin Ladena w rocznicę zamachów na World Trade Center wezwał muzułmanów do atakowania celów – również cywilnych – w USA, UE, Rosji i Izraelu.
AlQueda Al-Zawahri wzywa: atakujcie Europę, Amerykę, Rosję i Izrael
AlQueda / AlQueda
W przemówieniu wygłoszonym z okazji 18. rocznicy zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 r. w USA 68-letni Zawahiri w nagraniu wideo skrytykował również tzw. wycofujących się z dżihadu.
- Jeśli chcesz, aby dżihad koncentrował się wyłącznie na celach wojskowych, amerykańskie wojsko jest obecne na całym świecie, od wschodu po zachód – powiedział al-Zawahri. - W waszych krajach jest pełno amerykańskich baz, z tymi wszystkimi niewiernymi i korupcją, którą szerzą.
Przemówienie Zawahiriego jest zarejestrowane w ponad 30-minutowym nagraniu wideo, wyprodukowanym przez fundację as-Sahab, medialną komórkę Al-Kaidy.
Egipcjanin Zawahiri, niegdyś lekarz i działacz Bractwa Muzułmańskiego, był przez wiele lat zastępcą przywódcy i założyciela Al-Kaidy Osamy bin Ladena. Zastąpił Saudyjczyka, gdy ten został zabity w 2011 r. podczas obławy amerykańskich komandosów w pakistańskim Abbottabadzie. Ostatnio al-Kaida była zaangażowana w zwalczanie konkurencji w kręgach dżihadu, którą stanowiła dla niej ekstremistyczna sunnicka organizacja zbrojna Państwo Islamskie (IS). Bojownicy IS nadal są aktywni i przeprowadzają ataki.
 
Źródło: SITE Intelligence Group
 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura