Szkoci wolą Elżbietę II od Unii Europejskiej

Aż 60 procent Szkotów chce, aby ich kraj pozostał w Zjednoczonym Królestwie i zaledwie jedna czwarta popiera plany zwołania w niedalekiej przyszłości drugiego niepodległościowego referendum - wynika z najnowszego sondażu w związku z brexitowym kryzysem.
Wikimedia Commons Szkoci wolą Elżbietę II od Unii Europejskiej
Wikimedia Commons / Wikimedia Creative Commons
Ankietę zleciła grupa "Scotland in Union" i przeprowadzono ją w piątą rocznicę niepodległościowego plebiscytu – nieudanego zdaniem zwolenników pełnej niepodległości Szkocji.
Wynika z niej, że tylko 27 proc. respondentów chciałoby aby – zgodnie z deklaracjami premier Szkocji Nicoli Sturgeon – odbyło się w ciągu najbliższego półtora roku. 15 procent Szkotów uważa, że ​​kolejny czas na kolejne referendum to co najmniej 5 lat, a 8 proc. mówi nawet o dekadzie. 13 procent ankietowanych stwierdziło, że nie ma potrzeby organizacji drugiego referendum przez co najmniej kolejną dekadę, a 28 procent uważa, że w ogóle nie powinno się ono odbyć.
Co więcej – ponad 30 proc. spośród głosujących za niepodległością Szkocji w 2014 roku r. dzisiaj chciałaby pozostać w Zjednoczonym Królestwie. I nie przeszkadza im parlamentarny i rządowy kryzys w Londynie oraz bałagan związany z Brexitem.
Jednak, zdaniem premier Sturgeon, Brexit bez umowy z UE wzmacnia argumenty za szkocką niepodległością i dlatego chciałaby ona organizacji referendum niepodległościowego jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Wierzy, że Szkoci pokażą brytyjskiej królowej plecy, tym bardziej że Bruksela obiecała szkockiemu rządowi pozostawienie kraju w strukturach UE.
W Szkocji mieszka i pracuje ponad ćwierć miliona Polaków.
 
Źródło: The Telegraph

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe