REKLAMA

Izrael. Netanjahu wzywa rywala do współpracy; nie będzie okupacji Palestyny

Choć wciąż nie ma oficjalnych wyników wyborów w Izraelu, wiadomo już, że Netanjahu zapowiadający okupację całej Palestyny nie będzie miał większości. To oznacza, że Bliski Wschód jeszcze nie wybuchnie.
Egyptmedia Izrael. Netanjahu wzywa rywala do współpracy; nie będzie okupacji Palestyny
Egyptmedia / Wikimedia Commons
Deklaracja premiera Izraela o zajęciu całej Palestyny wywołała szereg protestów. Kilka organizacji arabskich zapowiedziało otwartą konfrontację z państwem żydowskim, zaś prezydent USA Donald Trump ogłosił, że w sytuacji zagrożenia wyśle na Bliski Wschód amerykańskie siły, aby wsparły żydowskiego sojusznika.
Tymczasem taki scenariusz nie ziści się, bo już wiadomo, że Izraelska prawica, żeby utworzyć jakikolwiek rząd musi prosić o współpracę polityków opozycji. Ostatnie wybory w Tel Awiwie były zorganizowane w związku z kryzysem parlamentarnym właśnie.
Premier Benjamin Netanjahu wzywa swego centrolewicowego rywala Benny'ego Gantza, by przyłączył się do proponowanej koalicji jedności.
- W kampanii wyborczej apelowałem o utworzenie prawicowego rządu, ale z żalem stwierdzam, że  będzie to niemożliwe – mówi Netanjahu. - Nie ma innego wyjścia niż utworzyć szeroki rząd jedności, złożony ze wszystkich partii, dla których ważne jest państwo Izrael. Benny, musimy sformować rząd szerokiej jedności, choćby dziś. Naród oczekuje od nas obu, byśmy wykazali się odpowiedzialnością i dążyli do współpracy. Nie sprecyzował, kto jego zdaniem miałby stać na czele koalicyjnego rządu.
Gantz nie odpowiedział jeszcze na propozycję.
Wciąż trwa liczenie głosów po wtorkowych wyborach do Knesetu i wygląda na to, że żaden z głównych obozów politycznych nie zdobędzie samodzielnej większości i będzie zmuszony do budowania koalicji. Wiele wskazuje na to, że partia Netanjahu będzie miała nieznacznie mniej mandatów, niż dotychczas.
 
Źródło: Jerusalem Post
 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura