Międzynarodowa konferencja historyczna w Waszyngtonie nieopodal Białego Domu. "Poland First to Fight"

Pomiędzy 18 i 20. listopada 2019 odbędzie się w prestiżowym National Press Club w Waszyngtonie międzynarodowa konferencja historyczna „Poland First to Fight” („Polska stanęła pierwsza do walki”) upamiętniająca 80-rocznicę wybuchu II wojny światowej. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, gdyż w National Press Club spotykają się nie tylko dziennikarze amerykańscy, ale też przemawiają głowy państw, premierzy czy szefowie think-tanków.
 Międzynarodowa konferencja historyczna w Waszyngtonie nieopodal Białego Domu. "Poland First to Fight"
/ materiały organizatorów
W sali, w której na temat okupwanej Polski debatować będą naukowcy, filmowcy, wydawcy i dziennikarze z różnych krajów świata, przemawiał w 2016 roku prezydent Andrzej Duda https://www.youtube.com/watch?v=zG3U3E6a9NA.
 
„Poland First to Fight” jest oddolną inicjatywą obywatelską we współpracy z polskimi historykami i ma ona za zadanie pokazać Amerykanom los Polski w czasie wojny, jej konsekwencje oraz szerszy kontekst geopolityczny. Grupami docelowymi są obok historyków, archiwistów i muzealników, oczywiście dziennikarze, ale także politycy, asystenci kongresmenów, pracownicy stanowych departamentów edukacji czy ludzie z branży filmowej oraz wydawcy. 
 
Przewodniczącym rady programowej jest profesor Marek Kornat z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu im. Karydnała Wyszyńskiego w Warszawie, https://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Kornat. Członkami rady są historycy tej rangi jak profesor Andrzej Nowak, profesor Wojciech Roszkowski, profesor Tadeusz Wolsza (jeden z najwybitniejszych ekspertów w zakresie masakry katyńskiej) czy dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego. Pełna lista członków rady znajduje się pod adresem: https://ipoland.org/scientific-programme-committee/). 

Komitet organizacyjny konferencji składa się z kilku działaczy polonijnych, w tym dr Stanisława Śliwowskiego, prezesa Koalicji Amerykanów Polskiego Pochodzenia czy Edwarda Wojciecha Jeśmana, prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej na Południową Kalifornię. Grupą kieruje dr Marek Błażejak, lekarz z Hamburga z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami międzynarodowymi, w tym projektami polonijnymi (m.in. w grupie Polish Media Issues, www.polishmediaissues.online, walczącej od lat ze zniesławianiem Polski w mediach).   
 
W trakcie konferencji goście będą mieli okazję poznać realną sytuację, w jakiej znalazła się Polska w trakcie wojny, wkład naszego kraju w zwycięstwo aliantów nad Trzecią Rzeszą (Enigma, polskie dywizjony lotnicze w Anglii, gen. Maczek), ale też niezwykły heroizm i tragedię Polaków (Powstanie Warszawskie, Polskie Państwo Podziemne, pracownicy przymusowi, germanizacja polskich dzieci, Generalplan Ost, Katyń, kpt. Pilecki). Wśród prelegentów będą historycy z USA jak profesor Mieczysław Biskupski, https://www.ccsu.edu/polishstudies/biskupski.html, specjalista od antypolskiej propagandy Hollywood w czasie wojny, profesor Peter Paprzycki, ekspert od badań psychometrycznych w zakresie edukacji czy profesor Sean McMeekin z Bard College, znawca roli Związku Sowieckiego w wojnie i wpływu Stalina na administrację amerykańską. Z Niemiec przybędzie między innymi profesor Norman Domeier, zajmujący się badaniami nad kolaboracją Associated Press z Trzecią Rzeszą czy Christoph Schwarz, prezes Fundacji „Zrabowane dzieci – zapomniane ofiary” z Freiburga. Schwarz opowie o uprowadzaniu i germanizacji przez III Rzeszę 200.000 polskich dzieci, które nigdy nie otrzymały od rządu niemieckiego odszkodowania za poniesione szkody. W konferencji będą też uczestniczyć weterani wojny i ich potomkowie, wśród nich syn pilota Dywizjonu 307 a także dzieci polskich ofiar, w tym profesor Krystyna Zamorska, której ojciec był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Profesor Zamorska jest również członkiem komitetu organizacyjnego konferencji. 
 
Z kolei redaktor Marcin Makowski („Do Rzeczy”, „Radio Kraków” oraz „Wirtualna Polska”) będzie mówić o roli gier komputerowych w przekazie historycznym, a amerykańska producent filmowy Stacey Fitzgerald opowie o losie polskich kobiet w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück i brawurowej akcji ich uratowania. Akcja ta stała się osnową filmu „Saving the Rabbits of Ravensbrück”, którego Fitzgerald jest reżyserem i producentem http://www.rememberravensbruck.com/. 

W Waszyngtonie planowany jest też panel dyskusyjny na temat szkalowania Polski. Udział w nim zapowiedziała między innymi profesor Danusha Goska z William Paterson University w New Jersey, która jest autorką znanej książki „Biegański - Stereotyp Polaka bydlaka w stosunkach polsko-żydowskich i amerykańskiej kulturze popularnej” (oryginalny tytuł to „Bieganski: The Brute Polak Stereotype in Polish-Jewish Relations and American Popular Culture”). Do udziału w dyskusji zostaną także zaproszeni dziennikarze amerykańscy i izraelscy. Program konferencji znajduje się pod linkiem: https://ipoland.org/program/.

„Poland First to Fight” jest zatem konferencją, w której każdy znajdzie coś dla siebie, historycy, miłośnicy filmów, edukatorzy, muzealnicy czy wydawcy. Będą jej towarzyszyć imprezy okołokonferencyjne, w tym przyjęcie w rezydencji ambasadora Polski, profesora Piotra Wilczka.  

Organizatorzy założyli stronę internetową www.iPoland.org, wydali we własnym zakresie borszurę informacyjną i zaprosili interesujących prelegentów z kilku krajów. Udało im się również dotrzeć do sponsorów takich jak Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa z Nowego Jorku czy też Polonia Institute z Kalifornii. Środki na sfinansowanie całego przedsięwzięcia są jednak ciągle niewystarczające, a członkowie komitetu organizacyjnego nie są w stanie pokryć wszystkich wydatków z własnej kieszeni.  Ponadto, jeśli uda się zebrać dostateczną ilość pieniędzy, można będzie wyda publikację pokonferencyjną zawierającą kopię materiałów archiwalnych czy zdjęcia ilustrujące okupowaną Polskę. 

Dlatego organizatorzy konferencji zwracają się do wszystkich osób, które nie zgadzają się na fałszowanie historii Polski okresu II wojny światowej przez media, naukowców czy polityków, z gorącą prośbą o wsparcie finansowe projektu. Mają oni nadzieję,  że konferencja pozwoli publiczności amerykańskiej dostrzec złożony obraz wydarzeń po 1. września 1939 r. oraz ich konsekwencje dla naszego kraju. Donacje są całkowicie przeznaczane na realizację konferencji „Poland First to Fight”. Członkowie zarówno grupy projektowej jak i rady programowej pracują pro bono.
 
Osoby, które chciałyby wesprzeć projekt finansowo, mogą uzyskają informacje jak dokonać przelewu na stronie https://ipoland.org/donate/. Organizatorzy będą wdzięczni za wszelkie wsparcie i zapraszają przedstawicieli Polonii do współpracy. 

Ponadto organizatorzy konferencji iPoland będą wdzięczni za informowanie o wydarzeniu amerykańskich historyków, archiwistów i muzealników, dziennikarzy, kongresmenów i ich asystentów, pracowników stanowych departamentów edukacji, dyrektorów szkół oraz ludzi z branży filmowej czy wydawców zainteresowanych II wojną światową.

W imieniu komitetu organizacyjnego
Dr. med. Marek Błażejak, MBA

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ukraiński minister rolnictwa podejrzany o korupcję: zapadła decyzja w sprawie jego przyszłości z ostatniej chwili
Ukraiński minister rolnictwa podejrzany o korupcję: zapadła decyzja w sprawie jego przyszłości

Podejrzany w sprawie korupcyjnej ukraiński minister polityki rolnej i żywności Mykoła Solski podał się do dymisji – poinformował w czwartek przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Rusłan Stefanczuk.

Tusk ma problem? PE poparł listę projektów, na której znajduje się CPK z ostatniej chwili
Tusk ma problem? PE poparł listę projektów, na której znajduje się CPK

PE w głosowaniu w Strasburgu poparł zaktualizowaną listę strategicznych projektów infrastrukturalnych w Unii Europejskiej. Znalazł się na niej Centralny Port Komunikacyjny. Oznacza to, że budowa CPK będzie współfinansowana ze środków UE.

Wicepremier Gawkowski stracił 100 tysięcy złotych z ostatniej chwili
Wicepremier Gawkowski stracił 100 tysięcy złotych

- Wczoraj dowiedziałem się, że auto, które legalnie kupiłem za 100 tys. zł. ma swojego „bliźniaka” we Francji, a mi sprzedano podrobioną w Polsce wersje. Finał jest taki, że samochód został zajęty przez Policję i Prokuraturę, a my z żoną straciliśmy 100 tys. zł - napisał w mediach społecznościowych Krzysztof Gawkowski.

Szokujące doniesienia ws. Dagmary Kaźmierskiej. Jest reakcja Polsatu z ostatniej chwili
Szokujące doniesienia ws. Dagmary Kaźmierskiej. Jest reakcja Polsatu

Polsat po cichu zareagował na doniesienia o mrocznej przeszłości celebrytki Dagmary Kaźmierskiej – informuje serwis plejada.pl.

Kaczyński reaguje na słowa Sikorskiego: Polska suwerenność ma stać się incydentem historycznym z ostatniej chwili
Kaczyński reaguje na słowa Sikorskiego: Polska suwerenność ma stać się incydentem historycznym

W ocenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego projektowane zmiany w traktatach UE "oznaczają, że Polska właściwie we wszystkich ważnych sprawach całkowicie i zupełnie traci suwerenność". Podkreślił, że PiS takim zmianom traktatowym w UE mówi "jasno i twardo: nie".

Hiszpańskie media: FC Barcelona chce zastąpić Roberta Lewandowskiego z ostatniej chwili
Hiszpańskie media: FC Barcelona chce zastąpić Roberta Lewandowskiego

Władze FC Barcelony są zainteresowane sprowadzeniem jednego z zawodników angielskiego klubu Newcastle na miejsce polskiego napastnika Roberta Lewandowskiego” - napisał w czwartek wydawany w Madrycie dziennik “Que!”.

Niemieckie media: Rząd w Berlinie oszukany ws. elektrowni atomowych z ostatniej chwili
Niemieckie media: Rząd w Berlinie oszukany ws. elektrowni atomowych

Pracownicy niemieckiego Ministerstwa Gospodarki i Środowiska mieli ignorować obawy dotyczące wycofania się z energii jądrowej zgodnie z harmonogramem – informuje magazyn "Cicero". Ministerstwo Gospodarki zaprzecza oskarżeniom.

To już koniec wczasów all inclusive jakie znamy? z ostatniej chwili
To już koniec wczasów all inclusive jakie znamy?

W Turcji pojawiły się pomysł przekształcenia popularnej formuły wyżywienia all inclusive, aby "była ona zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju". Taką propozycję wysnuł prezes tureckiego stowarzyszenia menedżerów hoteli.

Spotkanie Tusk-Duda odwołane. Podano powód z ostatniej chwili
Spotkanie Tusk-Duda odwołane. Podano powód

Ze względu na zaawansowaną formą zapalenia płuc, aktywność pana premiera Donalda Tuska, w najbliższych dniach nie będzie możliwa - powiedział szef KPRP Jan Grabiec pytany o to, czy premier skorzysta z zaproszenie prezydenta i pojawi się 1 maja w Pałacu Prezydenckim.

Nie żyje żołnierz WOT. Pełnił służbę na granicy z Białorusią z ostatniej chwili
Nie żyje żołnierz WOT. Pełnił służbę na granicy z Białorusią

"Z ogromnym smutkiem i żalem informujemy o śmierci naszego żołnierza z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, który zmarł z przyczyn naturalnych podczas pełnienia służby na granicy polsko-białoruskiej" – poinformowano w komunikacie WOT.

REKLAMA

Międzynarodowa konferencja historyczna w Waszyngtonie nieopodal Białego Domu. "Poland First to Fight"

Pomiędzy 18 i 20. listopada 2019 odbędzie się w prestiżowym National Press Club w Waszyngtonie międzynarodowa konferencja historyczna „Poland First to Fight” („Polska stanęła pierwsza do walki”) upamiętniająca 80-rocznicę wybuchu II wojny światowej. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, gdyż w National Press Club spotykają się nie tylko dziennikarze amerykańscy, ale też przemawiają głowy państw, premierzy czy szefowie think-tanków.
 Międzynarodowa konferencja historyczna w Waszyngtonie nieopodal Białego Domu. "Poland First to Fight"
/ materiały organizatorów
W sali, w której na temat okupwanej Polski debatować będą naukowcy, filmowcy, wydawcy i dziennikarze z różnych krajów świata, przemawiał w 2016 roku prezydent Andrzej Duda https://www.youtube.com/watch?v=zG3U3E6a9NA.
 
„Poland First to Fight” jest oddolną inicjatywą obywatelską we współpracy z polskimi historykami i ma ona za zadanie pokazać Amerykanom los Polski w czasie wojny, jej konsekwencje oraz szerszy kontekst geopolityczny. Grupami docelowymi są obok historyków, archiwistów i muzealników, oczywiście dziennikarze, ale także politycy, asystenci kongresmenów, pracownicy stanowych departamentów edukacji czy ludzie z branży filmowej oraz wydawcy. 
 
Przewodniczącym rady programowej jest profesor Marek Kornat z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu im. Karydnała Wyszyńskiego w Warszawie, https://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Kornat. Członkami rady są historycy tej rangi jak profesor Andrzej Nowak, profesor Wojciech Roszkowski, profesor Tadeusz Wolsza (jeden z najwybitniejszych ekspertów w zakresie masakry katyńskiej) czy dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego. Pełna lista członków rady znajduje się pod adresem: https://ipoland.org/scientific-programme-committee/). 

Komitet organizacyjny konferencji składa się z kilku działaczy polonijnych, w tym dr Stanisława Śliwowskiego, prezesa Koalicji Amerykanów Polskiego Pochodzenia czy Edwarda Wojciecha Jeśmana, prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej na Południową Kalifornię. Grupą kieruje dr Marek Błażejak, lekarz z Hamburga z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami międzynarodowymi, w tym projektami polonijnymi (m.in. w grupie Polish Media Issues, www.polishmediaissues.online, walczącej od lat ze zniesławianiem Polski w mediach).   
 
W trakcie konferencji goście będą mieli okazję poznać realną sytuację, w jakiej znalazła się Polska w trakcie wojny, wkład naszego kraju w zwycięstwo aliantów nad Trzecią Rzeszą (Enigma, polskie dywizjony lotnicze w Anglii, gen. Maczek), ale też niezwykły heroizm i tragedię Polaków (Powstanie Warszawskie, Polskie Państwo Podziemne, pracownicy przymusowi, germanizacja polskich dzieci, Generalplan Ost, Katyń, kpt. Pilecki). Wśród prelegentów będą historycy z USA jak profesor Mieczysław Biskupski, https://www.ccsu.edu/polishstudies/biskupski.html, specjalista od antypolskiej propagandy Hollywood w czasie wojny, profesor Peter Paprzycki, ekspert od badań psychometrycznych w zakresie edukacji czy profesor Sean McMeekin z Bard College, znawca roli Związku Sowieckiego w wojnie i wpływu Stalina na administrację amerykańską. Z Niemiec przybędzie między innymi profesor Norman Domeier, zajmujący się badaniami nad kolaboracją Associated Press z Trzecią Rzeszą czy Christoph Schwarz, prezes Fundacji „Zrabowane dzieci – zapomniane ofiary” z Freiburga. Schwarz opowie o uprowadzaniu i germanizacji przez III Rzeszę 200.000 polskich dzieci, które nigdy nie otrzymały od rządu niemieckiego odszkodowania za poniesione szkody. W konferencji będą też uczestniczyć weterani wojny i ich potomkowie, wśród nich syn pilota Dywizjonu 307 a także dzieci polskich ofiar, w tym profesor Krystyna Zamorska, której ojciec był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Profesor Zamorska jest również członkiem komitetu organizacyjnego konferencji. 
 
Z kolei redaktor Marcin Makowski („Do Rzeczy”, „Radio Kraków” oraz „Wirtualna Polska”) będzie mówić o roli gier komputerowych w przekazie historycznym, a amerykańska producent filmowy Stacey Fitzgerald opowie o losie polskich kobiet w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück i brawurowej akcji ich uratowania. Akcja ta stała się osnową filmu „Saving the Rabbits of Ravensbrück”, którego Fitzgerald jest reżyserem i producentem http://www.rememberravensbruck.com/. 

W Waszyngtonie planowany jest też panel dyskusyjny na temat szkalowania Polski. Udział w nim zapowiedziała między innymi profesor Danusha Goska z William Paterson University w New Jersey, która jest autorką znanej książki „Biegański - Stereotyp Polaka bydlaka w stosunkach polsko-żydowskich i amerykańskiej kulturze popularnej” (oryginalny tytuł to „Bieganski: The Brute Polak Stereotype in Polish-Jewish Relations and American Popular Culture”). Do udziału w dyskusji zostaną także zaproszeni dziennikarze amerykańscy i izraelscy. Program konferencji znajduje się pod linkiem: https://ipoland.org/program/.

„Poland First to Fight” jest zatem konferencją, w której każdy znajdzie coś dla siebie, historycy, miłośnicy filmów, edukatorzy, muzealnicy czy wydawcy. Będą jej towarzyszyć imprezy okołokonferencyjne, w tym przyjęcie w rezydencji ambasadora Polski, profesora Piotra Wilczka.  

Organizatorzy założyli stronę internetową www.iPoland.org, wydali we własnym zakresie borszurę informacyjną i zaprosili interesujących prelegentów z kilku krajów. Udało im się również dotrzeć do sponsorów takich jak Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa z Nowego Jorku czy też Polonia Institute z Kalifornii. Środki na sfinansowanie całego przedsięwzięcia są jednak ciągle niewystarczające, a członkowie komitetu organizacyjnego nie są w stanie pokryć wszystkich wydatków z własnej kieszeni.  Ponadto, jeśli uda się zebrać dostateczną ilość pieniędzy, można będzie wyda publikację pokonferencyjną zawierającą kopię materiałów archiwalnych czy zdjęcia ilustrujące okupowaną Polskę. 

Dlatego organizatorzy konferencji zwracają się do wszystkich osób, które nie zgadzają się na fałszowanie historii Polski okresu II wojny światowej przez media, naukowców czy polityków, z gorącą prośbą o wsparcie finansowe projektu. Mają oni nadzieję,  że konferencja pozwoli publiczności amerykańskiej dostrzec złożony obraz wydarzeń po 1. września 1939 r. oraz ich konsekwencje dla naszego kraju. Donacje są całkowicie przeznaczane na realizację konferencji „Poland First to Fight”. Członkowie zarówno grupy projektowej jak i rady programowej pracują pro bono.
 
Osoby, które chciałyby wesprzeć projekt finansowo, mogą uzyskają informacje jak dokonać przelewu na stronie https://ipoland.org/donate/. Organizatorzy będą wdzięczni za wszelkie wsparcie i zapraszają przedstawicieli Polonii do współpracy. 

Ponadto organizatorzy konferencji iPoland będą wdzięczni za informowanie o wydarzeniu amerykańskich historyków, archiwistów i muzealników, dziennikarzy, kongresmenów i ich asystentów, pracowników stanowych departamentów edukacji, dyrektorów szkół oraz ludzi z branży filmowej czy wydawców zainteresowanych II wojną światową.

W imieniu komitetu organizacyjnego
Dr. med. Marek Błażejak, MBA


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe