Prezydent w Nowym Jorku. „Rozmowa dotyczyła wymiany handlowej, która obecnie osiąga rekordowe rozmiary"

Prezydent Andrzej Duda, który przebywa w Nowym Jorku w związku z 74. sesją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, wziął udział w inauguracji Szczytu Klimatycznego, spotkał się z Prezydentem Republiki Korei, a także otworzył „polski pokój konferencyjny” w zespole sal Rady Bezpieczeństwa ONZ.
 Prezydent w Nowym Jorku. „Rozmowa dotyczyła wymiany handlowej, która obecnie osiąga rekordowe rozmiary"
/ prezydent.pl

– Bardzo się cieszę, że Polska po swojej obecności w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zostawia tutaj w salach, które są przeznaczone na prace Rady Bezpieczeństwa, pamiątkę w postaci wyposażenia tego pokoju, gdzie na co dzień odbywają się rozmowy dotyczące pokoju na świecie


– powiedział Prezydent, otwierając oficjalnie „polski pokój”. Jak zauważył Andrzej Duda, wyposażenie sali dostarczyła polska firma. 

– Pokój jest wyposażony w całości w umeblowanie i wystrój stworzony w naszym kraju


– dodał.

Polska zakończy niestałe, dwuletnie członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 31 grudnia br. Nawiązując to istniejącej w ONZ tradycji, poszczególne państwa przekazują do budynku ONZ różne elementy dekoracyjne wystroju wnętrz, promując w ten sposób swoją tradycję, historię i kulturę. Z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy w tym roku Polska zaprojektowała i przekazała wystrój pokoju konferencyjnego Rady Bezpieczeństwa. Projekt sponsorowała i przygotowała firma meblarska Szynaka Meble z Iławy. Meble, dywany i zasłony nawiązują do polskich wzorów ludowych z okolic Żelazowej Woli. Obraz przedstawiający dworek i postać Fryderyka Chopina stanowi istotny element dekoracji.

– Rozmowa z Prezydentem Korei Płd. dotyczyła współpracy gospodarczej, w tym koreańskich inwestycji w Polsce w zakresie nowoczesnych technologii, przemysłu chemicznego, energii i infrastruktury transportowej, a także wymiany handlowej, która obecnie osiąga rekordowe rozmiary


– poinformował minister Krzysztof Szczerski. Jak dodał, Prezydenci odnieśli się także do globalnych problemów bezpieczeństwa i współpracy wojskowej ze szczególnym naciskiem na cyberbezpieczeństwo. Minister zaznaczył, że Korea Płd. przewodniczy grupie do spraw cyberbezpieczeństwa w ramach tzw. Procesu Warszawskiego w sprawach pokoju na Bliskim Wschodzie.
 
Źródło: prezydent.pl

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe