REKLAMA

Macierewicz: Przez lata próbowano przekształcić służbę zdrowia w strukturę komercyjną

- Sprawa zdrowia jest jednym z kluczowych programów - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości.
 Macierewicz: Przez lata próbowano przekształcić służbę zdrowia w strukturę komercyjną
/ fot. Tomasz Gutry - Tygodnik Solidarność
Podczas konwencji PiS w Opolu minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawili „piątkę dla zdrowia”, czyli program naprawy służby zdrowia. Zakłada ona wzrost nakładów na służbę zdrowia, założenie Funduszu Modernizacji Szpitali, pakiet badań kontrolnych dla każdego Polaka, koordynowaną opiekę nad seniorami i osobami niesamodzielnymi w każdym powiecie, a także miliard na centrum onkologii.

Do zapowiedzi programu naprawy obszaru służby zdrowia odniósł się Antoni Macierewicz, wiceprezes PiS oraz były minister obrony narodowej. Polityk stwierdził, że jest to kluczowy punkt programu Prawa i Sprawiedliwości na następne lata. - Sprawa zdrowia jest jednym z kluczowych programów, których realizowanie rozpoczniemy w tej kadencji i jeśli obywatele powierzą nam możliwość to w kolejnej - stwierdził wiceprezes PiS.

Zdaniem Macierewicza w latach 2015-2019 stworzono podwaliny do realizacji programu naprawy służby zdrowia, przypominając, że działanie w tym obszarze wymaga czasu. - Zapewnienie skutecznej publicznej służby zdrowia, która jest dostępna dla każdego, to nie jest kwestia jednej kadencji tylko dwóch lub trzech - zaznaczył były szef MON.

- Przez lata próbowano przekształcić służbę zdrowia w strukturę komercyjną. Były naciski, żeby przejmowały je prywatni właściciele. Oczywiście dobrze, że są prywatne placówki, ale dominować powinna publiczna, państwowa służba zdrowia - twierdzi Antoni Macierewicz.

Polityk odniósł się również do spraw związanych z wojskiem, a zwłaszcza do zgody Kongresu USA na sprzedaż Polsce 32 samolotów F-35. Zdaniem ministra jest to przełom w polskim lotnictwie. - F-35 są samolotami, które w sposób fundamentalny zagwarantują nam skuteczność budowy systemu antydostępowego - mówił Macierewicz. Dodał również, że myśliwce F-35 będą współgrać z poprzednimi zakupami polskiego wojska takimi jak dywizjon artylerii rakietowej HIMARS czy system rakietowy Patriot. - Gwarantują nam bezpieczeństwo przed ewentualnym atakiem i pozwalają na wyprzedzającą reakcję w przypadku zagrożenia - zakończył wiceprezes PiS.

Źródło: polskieradio24.pl
kpa

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura