REKLAMA

Cyberpolicjanci zatrzymują 19 członka grupy wyłudzającej pieniądze

Osiem lat więzienia grozi 36-latkowi zatrzymanemu przez dolnośląskich policjantów z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością. Mężczyzna podejrzany jest o udział w grupie zajmującej się wyłudzeniami z firmy świadczącej usługi faktoringowe. Straty szacuje się na kwotę ponad 950 tysięcy złotych.
Policja Cyberpolicjanci zatrzymują 19 członka grupy wyłudzającej pieniądze
Policja / Policja

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu prowadząc działania operacyjne zatrzymali kolejną - 19. już osobę podejrzaną o udział w grupie mającej na swoim koncie oszustwa na szkodę jednej z firm świadczących usługi faktoringowe. Jak wynika z ustaleń policjantów, grupa w której działał podejrzany, przy wykorzystaniu nierzetelnej dokumentacji, przedstawiającej fikcyjne transakcje, wyłudziła od pokrzywdzonego podmiotu ponad 950 tysięcy złotych.

Osoby biorące udział w procederze werbowały tzw. "słupów", na których zakładane były firmy o różnych profilach działalności. Wykorzystując stworzone na potrzebę przestępczego procederu podmioty gospodarcze, sprawcy wytwarzali nierzetelną dokumentację w postaci faktur z wierzytelnościami, które nie miały odzwierciedlenia w rzeczywistości. Taka dokumentacja była następnie przedstawiana pokrzywdzonemu podmiotowi, z którym stworzone firmy zawarły umowę faktoringu. Działając w ten sposób osoby zamieszane w proceder, wyłudzały pieniądze z tytułu przeniesienia własności fikcyjnych wierzytelności.

Obecnie policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością komendy wojewódzkiej szczegółowo wyjaśniają okoliczności związane z tym procederem. 36-latek najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Za czyny, o które osoby zatrzymane w tej sprawie są podejrzane, w zależności od roli w przestępczym procederze, może im teraz grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

ppi
Źródło: Policja

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura