[Tylko u nas] Wicemin. Inwestycji i Rozwoju: Chcemy konkurować innowacyjnością, nie tanią siłą roboczą

O dyplomacji gospodarczej, innowacjach, tece komisarza europejskiego ds. rolnictwa dla Polski i unijnym budżecie mówi Anna Gembicka, wiceminister Inwestycji i Rozwoju. Rozmawia Michał Bruszewski. 
 [Tylko u nas] Wicemin. Inwestycji i Rozwoju: Chcemy konkurować innowacyjnością, nie tanią siłą roboczą
/ Michał Bruszewski
Michał Bruszewski: Z jednej strony kwestie handlowe mają na świecie coraz większe znaczenie, z drugiej, w debacie publicznej w Polsce dyplomacji gospodarczej nie poświęca się wiele miejsca. W czasie gdy Mateusz Morawiecki był ministrem rozwoju postawiono na zmiany w tym obszarze. Współpracowała Pani wówczas z premierem Morawieckim w ministerstwie. Jaka była geneza tych zmian?

Anna Gembicka: Traktujemy ten temat priorytetowo, a wsparcie dla polskich przedsiębiorców w tym zakresie w czasach rządu PO-PSL było na pewno niezadowalające. Dlatego w 2015 r. postanowiono o zreformowaniu nieefektywnego systemu i finalnie likwidacji Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji przy ambasadach RP i zastąpienie ich Zagranicznymi Biurami Handlowymi (ZBH). Warto przypomnieć, że wspomniane wydziały były kontrolowane przez ówczesne Ministerstwo Gospodarki będące w rękach koalicyjnego PSL-u, w czasach rządu Donalda Tuska. Ilość patologii jaka się wtedy pojawiała była przerażająca. Mówiąc delikatnie dyplomację gospodarczą traktowano nie na serio, a jak biuro podróży. Chcieliśmy to zmienić, postawić na rozwój. Dlatego działania dyplomacji gospodarczej skupiły się wokół powołanej do życia Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, a na całym świecie, w krajach którymi są zainteresowani polscy przedsiębiorcy powstały ZBH, by tam udzielać im wsparcia. Oczywiście to nie jest krótkotrwały proces bo mówimy o całej spuściźnie jaką nam zostawiono, chociażby w kwestiach zakupu lub wynajmu nieruchomości – mimo tych przeszkód udało się to zreformować i postawić na realną pomoc przedsiębiorcom. Nie chcę jednak przypisywać wszystkich zasług w reformie dyplomacji handlowej tylko Ministerstwu Rozwoju bo mamy także doradców dyplomatycznych w postaci attaché rolniczych w ambasadach, a to istotna gałąź naszej gospodarki. To część strategii dla polskiej gospodarki. Plan rozwoju rynku krajowego a także ekspansji polskich firm za granicą to kluczowe filary Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – mapy drogowej dla rozwoju polskiej gospodarki. Za czasów rządu PO-PSL był chaos, nie było spójnej strategii, musieliśmy to uporządkować i nadrobić stracone lata. 

Pozostając przy kwestiach międzynarodowych a zarazem nawiązując do rolnictwa - sprawa dopłat dla rolników pojawiła się także w przedwyborczej debacie, pojawiają się pytania o nowy budżet unijny. Stał się to wiodący temat. 

Trudno się dziwić. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju już od jakoś czasu pracuje przy negocjacjach nowego unijnego budżetu dla Polski i na pewno temat rolnictwa jest dla nas bardzo ważny. Polscy rolnicy nie mogą być dyskryminowaniu w porównaniu do innych państw. Wiadomość o tym, że Polsce przypadnie teka komisarza ds. rolnictwa była dla nas bardzo pozytywna bo dzięki temu będziemy skuteczniej walczyli o interes polskiej wsi w Brukseli - gdzie umówmy się, ścierają się różne interesy. 

Ta rywalizacja jest bardzo ostra. W samej Europie lobbowanie Paryża czy Berlina za przedsiębiorcami z Francji czy Niemiec jest ogromne. Są szanse na wygranie takiego pojedynku? 

Nasi przedsiębiorcy są pomysłowi, ambitni i pracowici, mamy zdolnych młodych wynalazców. Dla rządu Prawa i Sprawiedliwości ważne jest to aby firmy z sektorach małych i średnich przedsiębiorstw rosły w siłę, wychodziły za granicę, stawały się silnymi polskimi markami. Nie jest sposobem rywalizować niskimi kosztami pracy, sztucznie zaniżać wartość naszej pracy by uważać się za konkurencyjnego. Ważne by stawiać na innowacje – dlatego wdrożyliśmy projekty grantowe dla firm, które mogą aplikować o środki na wdrożenie innowacyjnych procedur, na tworzenie innowacyjnych produktów. Chcemy konkurować jakością i nowoczesnymi rozwiązaniami, a nie tanią siłą roboczą.

Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał Michał Bruszewski
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Hiszpańskie media: FC Barcelona chce zastąpić Roberta Lewandowskiego z ostatniej chwili
Hiszpańskie media: FC Barcelona chce zastąpić Roberta Lewandowskiego

Władze FC Barcelony są zainteresowane sprowadzeniem jednego z zawodników angielskiego klubu Newcastle na miejsce polskiego napastnika Roberta Lewandowskiego” - napisał w czwartek wydawany w Madrycie dziennik “Que!”.

Niemieckie media: Rząd w Berlinie oszukany ws. elektrowni atomowych z ostatniej chwili
Niemieckie media: Rząd w Berlinie oszukany ws. elektrowni atomowych

Pracownicy niemieckiego Ministerstwa Gospodarki i Środowiska mieli ignorować obawy dotyczące wycofania się z energii jądrowej zgodnie z harmonogramem – informuje magazyn "Cicero". Ministerstwo Gospodarki zaprzecza oskarżeniom.

To już koniec wczasów all inclusive jakie znamy? z ostatniej chwili
To już koniec wczasów all inclusive jakie znamy?

W Turcji pojawiły się pomysł przekształcenia popularnej formuły wyżywienia all inclusive, aby "była ona zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju". Taką propozycję wysnuł prezes tureckiego stowarzyszenia menedżerów hoteli.

Spotkanie Tusk-Duda odwołane. Podano powód z ostatniej chwili
Spotkanie Tusk-Duda odwołane. Podano powód

Ze względu na zaawansowaną formą zapalenia płuc, aktywność pana premiera Donalda Tuska, w najbliższych dniach nie będzie możliwa - powiedział szef KPRP Jan Grabiec pytany o to, czy premier skorzysta z zaproszenie prezydenta i pojawi się 1 maja w Pałacu Prezydenckim.

Nie żyje żołnierz WOT. Pełnił służbę na granicy z Białorusią z ostatniej chwili
Nie żyje żołnierz WOT. Pełnił służbę na granicy z Białorusią

"Z ogromnym smutkiem i żalem informujemy o śmierci naszego żołnierza z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, który zmarł z przyczyn naturalnych podczas pełnienia służby na granicy polsko-białoruskiej" – poinformowano w komunikacie WOT.

„W warszawskiej PO panika. Kierwiński został politycznie zabity” z ostatniej chwili
„W warszawskiej PO panika. Kierwiński został politycznie zabity”

Na łamach „Wprost” red. Joanna Miziołek opisuje kulisy nadchodzącej zmiany na stanowisku szefa MSWiA. Okazuje się, że decyzja Donalda Tuska o wysłaniu Kierwińskiego do Parlamentu Europejskiego zszokowała samego zainteresowanego. 

Pożegnano Polaka zamordowanego w Sztokholmie z ostatniej chwili
Pożegnano Polaka zamordowanego w Sztokholmie

Na cmentarzu św. Botwida w Huddinge pod Sztokholmem pożegnano w czwartek Polaka zamordowanego na początku kwietnia w stolicy Szwecji.

Ochojska wyrzucona z list do PE. Nieoficjalne ustalenia z ostatniej chwili
Ochojska wyrzucona z list do PE. Nieoficjalne ustalenia

Znana ze swoich proimigranckich wypowiedzi Janina Ochojska nie znalazła się na listach Platformy Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego – informuje serwis Interia i zdradza powody takiej decyzji.

Wybory w Rosji: Jest reakcja Parlamentu Europejskiego z ostatniej chwili
Wybory w Rosji: Jest reakcja Parlamentu Europejskiego

W przyjętej w czwartek rezolucji Parlament Europejski potępił „wybory” prezydenckie w Rosji i na okupowanych przez Rosję terytoriach Ukrainy, nazywając je „farsą”.

Sikorski nie wyklucza zgody Polski na zmianę traktatów UE. „To koniec niezależnej Polski” z ostatniej chwili
Sikorski nie wyklucza zgody Polski na zmianę traktatów UE. „To koniec niezależnej Polski”

„Radosław Sikorski oznajmił, że rząd Tuska jest otwarty na zmianę Traktatów Europejskich i pozbawienie Polski oraz innych krajów UE prawa weta” – komentuje exposé szefa MSZ Radosława Sikorskiego była premier Beata Szydło.

REKLAMA

[Tylko u nas] Wicemin. Inwestycji i Rozwoju: Chcemy konkurować innowacyjnością, nie tanią siłą roboczą

O dyplomacji gospodarczej, innowacjach, tece komisarza europejskiego ds. rolnictwa dla Polski i unijnym budżecie mówi Anna Gembicka, wiceminister Inwestycji i Rozwoju. Rozmawia Michał Bruszewski. 
 [Tylko u nas] Wicemin. Inwestycji i Rozwoju: Chcemy konkurować innowacyjnością, nie tanią siłą roboczą
/ Michał Bruszewski
Michał Bruszewski: Z jednej strony kwestie handlowe mają na świecie coraz większe znaczenie, z drugiej, w debacie publicznej w Polsce dyplomacji gospodarczej nie poświęca się wiele miejsca. W czasie gdy Mateusz Morawiecki był ministrem rozwoju postawiono na zmiany w tym obszarze. Współpracowała Pani wówczas z premierem Morawieckim w ministerstwie. Jaka była geneza tych zmian?

Anna Gembicka: Traktujemy ten temat priorytetowo, a wsparcie dla polskich przedsiębiorców w tym zakresie w czasach rządu PO-PSL było na pewno niezadowalające. Dlatego w 2015 r. postanowiono o zreformowaniu nieefektywnego systemu i finalnie likwidacji Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji przy ambasadach RP i zastąpienie ich Zagranicznymi Biurami Handlowymi (ZBH). Warto przypomnieć, że wspomniane wydziały były kontrolowane przez ówczesne Ministerstwo Gospodarki będące w rękach koalicyjnego PSL-u, w czasach rządu Donalda Tuska. Ilość patologii jaka się wtedy pojawiała była przerażająca. Mówiąc delikatnie dyplomację gospodarczą traktowano nie na serio, a jak biuro podróży. Chcieliśmy to zmienić, postawić na rozwój. Dlatego działania dyplomacji gospodarczej skupiły się wokół powołanej do życia Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, a na całym świecie, w krajach którymi są zainteresowani polscy przedsiębiorcy powstały ZBH, by tam udzielać im wsparcia. Oczywiście to nie jest krótkotrwały proces bo mówimy o całej spuściźnie jaką nam zostawiono, chociażby w kwestiach zakupu lub wynajmu nieruchomości – mimo tych przeszkód udało się to zreformować i postawić na realną pomoc przedsiębiorcom. Nie chcę jednak przypisywać wszystkich zasług w reformie dyplomacji handlowej tylko Ministerstwu Rozwoju bo mamy także doradców dyplomatycznych w postaci attaché rolniczych w ambasadach, a to istotna gałąź naszej gospodarki. To część strategii dla polskiej gospodarki. Plan rozwoju rynku krajowego a także ekspansji polskich firm za granicą to kluczowe filary Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – mapy drogowej dla rozwoju polskiej gospodarki. Za czasów rządu PO-PSL był chaos, nie było spójnej strategii, musieliśmy to uporządkować i nadrobić stracone lata. 

Pozostając przy kwestiach międzynarodowych a zarazem nawiązując do rolnictwa - sprawa dopłat dla rolników pojawiła się także w przedwyborczej debacie, pojawiają się pytania o nowy budżet unijny. Stał się to wiodący temat. 

Trudno się dziwić. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju już od jakoś czasu pracuje przy negocjacjach nowego unijnego budżetu dla Polski i na pewno temat rolnictwa jest dla nas bardzo ważny. Polscy rolnicy nie mogą być dyskryminowaniu w porównaniu do innych państw. Wiadomość o tym, że Polsce przypadnie teka komisarza ds. rolnictwa była dla nas bardzo pozytywna bo dzięki temu będziemy skuteczniej walczyli o interes polskiej wsi w Brukseli - gdzie umówmy się, ścierają się różne interesy. 

Ta rywalizacja jest bardzo ostra. W samej Europie lobbowanie Paryża czy Berlina za przedsiębiorcami z Francji czy Niemiec jest ogromne. Są szanse na wygranie takiego pojedynku? 

Nasi przedsiębiorcy są pomysłowi, ambitni i pracowici, mamy zdolnych młodych wynalazców. Dla rządu Prawa i Sprawiedliwości ważne jest to aby firmy z sektorach małych i średnich przedsiębiorstw rosły w siłę, wychodziły za granicę, stawały się silnymi polskimi markami. Nie jest sposobem rywalizować niskimi kosztami pracy, sztucznie zaniżać wartość naszej pracy by uważać się za konkurencyjnego. Ważne by stawiać na innowacje – dlatego wdrożyliśmy projekty grantowe dla firm, które mogą aplikować o środki na wdrożenie innowacyjnych procedur, na tworzenie innowacyjnych produktów. Chcemy konkurować jakością i nowoczesnymi rozwiązaniami, a nie tanią siłą roboczą.

Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał Michał Bruszewski
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe