Uroczystości 30-lecia Sekcji Krajowej Pracowników Łączności

26 września 2019 r. we Wrocławiu, w Centrum Historii Zajezdnia - powstałej w wyremontowanej zajezdni autobusowej, w której 26 sierpnia 1980 roku doszło do strajku zapoczątkowującego wrocławską Solidarność - spotkali się przedstawiciele NSZZ "Solidarność" branży pocztowej i telekomunikacyjnej oraz zaproszeni goście z kraju i zagranicy. Wśród ok. 250 gości znaleźli się przedstawiciele Komisji Krajowej, zarządów regionów Dolny Śląsk i Mazowsze, pracodawców Poczty Polskiej, Orange Polska, EmiTel, działacze związkowi z Poczty Polskiej, Krajowej Sekcji Pracowników Telekomunikacji z Orange Polska i NexoTech, EmiTel, T-Mobile, Eriksson-Sodexo, Internetia-UPC. Przybyli goście z zagranicznych związków zawodowych: UNI, Verdi i węgierskich związków poczty i telekomunikacji.
Uroczystości 30-lecia Sekcji rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem Św. Klemensa Dworzaka przy Alei Pracy, który od 1980 r. silnie jest związany z Solidarnością. W stanie wojennym odbywały się tam msze w intencji ludzi pracy i Ojczyzny. Po mszy św. zebrani w asyście pocztów sztandarowych udali się pod tablicę upamiętniającą powstanie Solidarności, gdzie złożono kwiaty.
Następnie odbyły się dwa panele dyskusyjne. W pierwszym uczestniczyli dyr. Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Bogdan Kubiak, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk Kazimierz Kimso, Karri Lybeck z UNI EUROPA ICTS i Bogumił Nowicki przewodniczący Krajowego Sekretariatu Łączności. W drugim panelu wzięli udział pierwsi działacze Sekcji Łączności: Krystyn Antczak, Elżbieta Zawodnik, Czesław Zbroch, Bogumił Nowicki, Marian Ogonowski, Paweł Jędrzejewski. Wspominano początki Solidarności, a Karri Lybeck przedstawił obecną sytuację pracowniczą w globalnym rynku pracy. Zebrani mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną obrazującą historię Sekcji Krajowej.
Ważnym momentem uroczystości było przekazanie historycznego Sztandaru Pracowników Mniejszych Poczty Telegrafu i Telefonu z 1928 roku, który z rąk Jerzego Iwaszkiewicza, przewodniczącego Krajowej Sekcji Pracowników Telekomunikacji (KSPT) odebrała pani Agnieszka Miza, dyrektor Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Sztandar wcześniej został poddany renowacji z funduszy Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Telekomunikacji NSZZ "Solidarność". Po przekazaniu sztandaru odbyła się ceremonia przybicia okolicznościowych gwoździ na sztandary organizacji związkowych pracowników Poczty Polskiej i Telekomunikacji. W trakcie spotkania uhonorowano zasłużonych działaczy związkowych. Obchody uświetnił koncert Agnieszki Chrzanowskiej i zespołu XVII LO im. Agnieszki Osieckiej.
___________________________________________________________________________________________
Pierwszą branżową strukturę, obejmującą swoim zasięgiem wszystkie zakłady pracy resortu łączności, stanowiła powołana w 1980 roku Krajowa Komisja Koordynacyjna Pracowników Łączności NSZZ "Solidarność". Przewodniczącym został Piotr Kobak z GUTM Warszawa. Legalną działalność NSZZ "Solidarność" struktur branżowych przerwał stan wojenny wprowadzony przez władze komunistyczne 13 grudnia 1981 r.
Z inicjatywą wznowienia po stanie wojennym działalności w oparciu o strukturę krajową wystąpili działacze komisji zakładowych NSZZ "Solidarność" w ZRiT we Wrocławiu i CRiT w Warszawie.
Podczas pierwszego spotkania, które odbyło się w Warszawie w Centrum Radiokomunikacji i Telekomunikacji w dniu 26 lipca 1989 roku powołano Tymczasową Krajową Komisję Koordynacyjną NSZZ "Solidarność" Pracowników Łączności. Jej pierwszym przewodniczącym został Czesław Zbroch. W skład grupy inicjatywnej weszli m.in. Krystyn Antczak, Elżbieta Zawodnik, Andrzej Szews, Teresa Rądlewska. Wkrótce z grupą inicjatywną nawiązali kontakt działacze z innych regionów kraju.
W dniach 17-19 listopada 1989 roku zwołano II (I po stanie wojennym) Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" Pracowników Łączności. Odbył się on we Wrocławiu. Udział w Zjeździe wzięło 80 delegatów. Obradom przewodniczyli Wiesław Sagan i Marian Gmyrek. Sprawozdanie z działalności Tymczasowej Krajowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarności" Pracowników Łączności za okres 26.07-17.11.1989 r. przedstawili Czesław Zbroch i Krystyn Antczak.
Przewodniczącym Sekcji Krajowej Pracowników Łączności NSZZ "Solidarność" został wybrany Krystyn Antczak.
Do składu pierwszego Zarządu weszli Czesław Zbroch (wiceprzewodniczący), Dariusz Stadnik (wiceprzewodniczący), Paweł Jędrzejewski (wiceprzewodniczący) Elżbieta Zawodnik (sekretarz), Danuta Baranowska (skarbnik). Ponadto w skład Zarządu zostali wybrani Janusz Jachnicki, Hubert Kamza, Bogumił Nowicki, Elżbieta Pacuła, Krzysztof Pietrusiak, Benedykt Sargalski, Stanisław Żeligowski.
W tym pierwszym okresie działania Sekcji Krajowej cele skupiły się na sprawach płacowych, reorganizacji PPTiT, zmianach w ustawie o łączności oraz interwencjach dotyczących działalności Dyrekcji Generalnej PPTiT i Ministerstwa Łączności oraz spółek działających w PPTiT. Nawiązano kontakt ze związkami zawodowymi za granicą. Szczególne znaczenie dla związku miał kontakt z PTTI, który zaowocował wymiernymi efektami w postaci zorganizowania kilkudziesięciu kursów szkoleniowych dla naszych związkowców, prowadzonych przez Georgea Nobla i Petera Atkinsa.
Podział PPTiT na PUP Poczta Polska i Telekomunikację Polską S.A. spowodował powołanie osobnych struktur krajowych w obu przedsiębiorstwach. 16 listopada 1991 r. zapadła decyzja Nadzwyczajnego Zebrania Delegatów Sekcji Pracowników Łączności o podziale na branżę telekomunikacyjną i pocztową. Na Walnym Zjeździe Delegatów w Kiekrzu w dniach 20-22 lutego 1992 r. delegaci powołali osobne struktury branżowe. Postanowiono kontynuować wspólną działalności w ramach Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ "Solidarność", która trwa do dnia dzisiejszego.
Od 1992 roku działalnością Krajowego Sekretariatu Łączności kierowali ś.p. Elżbieta Pacuła, Bogumił Nowicki i Jerzy Lach.
Obecnie Sekretariatem kieruje Bogumił Nowicki będący jednocześnie Przewodniczącym Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Poczty Polskiej.


Następnie odbyły się dwa panele dyskusyjne. W pierwszym uczestniczyli dyr. Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Bogdan Kubiak, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk Kazimierz Kimso, Karri Lybeck z UNI EUROPA ICTS i Bogumił Nowicki przewodniczący Krajowego Sekretariatu Łączności. W drugim panelu wzięli udział pierwsi działacze Sekcji Łączności: Krystyn Antczak, Elżbieta Zawodnik, Czesław Zbroch, Bogumił Nowicki, Marian Ogonowski, Paweł Jędrzejewski. Wspominano początki Solidarności, a Karri Lybeck przedstawił obecną sytuację pracowniczą w globalnym rynku pracy. Zebrani mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną obrazującą historię Sekcji Krajowej.
Ważnym momentem uroczystości było przekazanie historycznego Sztandaru Pracowników Mniejszych Poczty Telegrafu i Telefonu z 1928 roku, który z rąk Jerzego Iwaszkiewicza, przewodniczącego Krajowej Sekcji Pracowników Telekomunikacji (KSPT) odebrała pani Agnieszka Miza, dyrektor Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Sztandar wcześniej został poddany renowacji z funduszy Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Telekomunikacji NSZZ "Solidarność". Po przekazaniu sztandaru odbyła się ceremonia przybicia okolicznościowych gwoździ na sztandary organizacji związkowych pracowników Poczty Polskiej i Telekomunikacji. W trakcie spotkania uhonorowano zasłużonych działaczy związkowych. Obchody uświetnił koncert Agnieszki Chrzanowskiej i zespołu XVII LO im. Agnieszki Osieckiej.
___________________________________________________________________________________________
Pierwszą branżową strukturę, obejmującą swoim zasięgiem wszystkie zakłady pracy resortu łączności, stanowiła powołana w 1980 roku Krajowa Komisja Koordynacyjna Pracowników Łączności NSZZ "Solidarność". Przewodniczącym został Piotr Kobak z GUTM Warszawa. Legalną działalność NSZZ "Solidarność" struktur branżowych przerwał stan wojenny wprowadzony przez władze komunistyczne 13 grudnia 1981 r.
Z inicjatywą wznowienia po stanie wojennym działalności w oparciu o strukturę krajową wystąpili działacze komisji zakładowych NSZZ "Solidarność" w ZRiT we Wrocławiu i CRiT w Warszawie.
Podczas pierwszego spotkania, które odbyło się w Warszawie w Centrum Radiokomunikacji i Telekomunikacji w dniu 26 lipca 1989 roku powołano Tymczasową Krajową Komisję Koordynacyjną NSZZ "Solidarność" Pracowników Łączności. Jej pierwszym przewodniczącym został Czesław Zbroch. W skład grupy inicjatywnej weszli m.in. Krystyn Antczak, Elżbieta Zawodnik, Andrzej Szews, Teresa Rądlewska. Wkrótce z grupą inicjatywną nawiązali kontakt działacze z innych regionów kraju.
W dniach 17-19 listopada 1989 roku zwołano II (I po stanie wojennym) Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" Pracowników Łączności. Odbył się on we Wrocławiu. Udział w Zjeździe wzięło 80 delegatów. Obradom przewodniczyli Wiesław Sagan i Marian Gmyrek. Sprawozdanie z działalności Tymczasowej Krajowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarności" Pracowników Łączności za okres 26.07-17.11.1989 r. przedstawili Czesław Zbroch i Krystyn Antczak.
Przewodniczącym Sekcji Krajowej Pracowników Łączności NSZZ "Solidarność" został wybrany Krystyn Antczak.
Do składu pierwszego Zarządu weszli Czesław Zbroch (wiceprzewodniczący), Dariusz Stadnik (wiceprzewodniczący), Paweł Jędrzejewski (wiceprzewodniczący) Elżbieta Zawodnik (sekretarz), Danuta Baranowska (skarbnik). Ponadto w skład Zarządu zostali wybrani Janusz Jachnicki, Hubert Kamza, Bogumił Nowicki, Elżbieta Pacuła, Krzysztof Pietrusiak, Benedykt Sargalski, Stanisław Żeligowski.
W tym pierwszym okresie działania Sekcji Krajowej cele skupiły się na sprawach płacowych, reorganizacji PPTiT, zmianach w ustawie o łączności oraz interwencjach dotyczących działalności Dyrekcji Generalnej PPTiT i Ministerstwa Łączności oraz spółek działających w PPTiT. Nawiązano kontakt ze związkami zawodowymi za granicą. Szczególne znaczenie dla związku miał kontakt z PTTI, który zaowocował wymiernymi efektami w postaci zorganizowania kilkudziesięciu kursów szkoleniowych dla naszych związkowców, prowadzonych przez Georgea Nobla i Petera Atkinsa.
Podział PPTiT na PUP Poczta Polska i Telekomunikację Polską S.A. spowodował powołanie osobnych struktur krajowych w obu przedsiębiorstwach. 16 listopada 1991 r. zapadła decyzja Nadzwyczajnego Zebrania Delegatów Sekcji Pracowników Łączności o podziale na branżę telekomunikacyjną i pocztową. Na Walnym Zjeździe Delegatów w Kiekrzu w dniach 20-22 lutego 1992 r. delegaci powołali osobne struktury branżowe. Postanowiono kontynuować wspólną działalności w ramach Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ "Solidarność", która trwa do dnia dzisiejszego.
Od 1992 roku działalnością Krajowego Sekretariatu Łączności kierowali ś.p. Elżbieta Pacuła, Bogumił Nowicki i Jerzy Lach.
Obecnie Sekretariatem kieruje Bogumił Nowicki będący jednocześnie Przewodniczącym Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Poczty Polskiej.


Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 07.10.2019 16:19
Komentarze
Za nami XXIII Forum Prawników Związkowych NSZZ „Solidarność”
18.06.2026 11:54

Komentarzy: 0
W dniach 16–17 czerwca w Zakopanem odbyło się XXIII Forum Prawników Związkowych NSZZ „Solidarność”. W wydarzeniu wzięli udział zastępcy przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Bartłomiej Mickiewicz i Maciej Kłosiński.
Czytaj więcej
„U Jędrusia” zawiązała się Solidarność
18.06.2026 11:08
Rozpoczęły się obrady Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Uczczono minutą ciszy pamięć Śp. Henryka Nakoniecznego
18.06.2026 10:46

Komentarzy: 0
Od modlitwy i minuty ciszy rozpoczęły się dzisiejsze obrady Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w Spale. Członkowie KK NSZZ "S" uczcili pamięć zmarłego przedwczoraj Śp. Henryka Nakoniecznego, wieloletniego członka Prezydium KK NSZZ "S".
Czytaj więcej
Związkowcy z Solidarności wyruszają do Włoch. Chcą zdobyć Mont Blanc
18.06.2026 10:16

Komentarzy: 0
– 22 czerwca rozpoczniemy podejście przez lodowiec Miage do schroniska Rifugio Gonella, położonego na wysokości 3071 m n.p.m. Tam chcemy jeszcze raz sprawdzić cały sprzęt, przygotować się mentalnie i odpocząć przed decydującym etapem. Około godziny 00:40 w nocy z 22 na 23 czerwca rozpoczniemy atak szczytowy drogą włoską, nazywaną Drogą Papieską – mówi Andrzej Witkowski, główny pomysłodawca i organizator wyprawy.
Czytaj więcej
„Są miejsca, z których nie wraca się takim samym”. II pielgrzymka nauczycieli do obozu Ravensbrück
18.06.2026 07:42

Komentarzy: 0
„Ravensbrück uczy pokory. Bł. Natalia Tułasiewicz uczy odwagi. Polskie więźniarki uczą wierności wartościom nawet wtedy, gdy świat wokół traci człowieczeństwo. Są miejsca, z których nie wraca się takim samym. Ravensbrück jest jednym z nich” – napisali związkowcy z oświatowej Solidarności po zakończeniu II Narodowej Pielgrzymki Nauczycieli i Pracowników Oświaty do Ravensbrück.
Czytaj więcej
