REKLAMA

Pompeo w Grecji. Grecja w Trójmorzu?

W Atenach w ostatnią sobotę (5 października) na zakończenie podróży sekretarza stanu USA Michaela R. Pompeo do Europy Południowej odbył się "strategiczny dialog" Stany Zjednoczone -Grecja. Pompeo i grecki minster spraw zagranicznych Nikos Dendias podpisali aneks do traktatu wojskowego USA/Grecja rozszerzający zakres współpracy obronnej.
 Pompeo w Grecji. Grecja w Trójmorzu?
/ US Department of State
Obie strony uznały że strategiczny dialog jest świadectwem intensywnego i konstruktywnego zaangażowania obu krajów i podkreśla wagę stosunków wojskowych i gospodarczych. W kontekście wzrostu zagrożeń militarnych i gospodarczych Grecja i Stany Zjednoczone uzgodniły daleko idące współdziałanie na obszarach wschodniego regionu śródziemnomorskiego, Morza Czarnego i Bałkanów Zachodnich. Nie wymieniając konkretnych państw - jasno zdefiniowano ich agresywne dążenia do narzucenia hegemonii na tych obszarach. 

Podkreślono zasadnicze znaczenie udostępnienia greckich baz wojskowych dla amerykańskich sił zbrojnych - w tym bazy Souda Bay na Krecie oraz w Aleksandropolis.

Stany Zjednoczone popierają przystąpienie Grecji do Inicjatywy Trójmorza. Zwłaszcza jeśli chodzi o konsekwentne umacnianie integracji europejskiej na osi Północ-Południe.

Kontynuacją rozmów sekretarza stanu Pompeo i ministra Dendiasa były negocjacje dwustronnego zespołu roboczego, prowadzone w Atenach. 

Teresa Wójcik
Żródła: www.us.departman.state.gov,  Ambasada USA w Atenach

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura