REKLAMA

Prezydent Turcji niezadowolony z krytyki grozi, że wyśle do Europy 3,6 mln uchodźców

W wojnie na granicy turecko-syryjskiej są już pierwsze ofiary cywilne. Ankara mówi o 110 zabitych terrorystach. Prezydent Turcji Erdogan zapowiada, że wyśle do Europy niemal 3,6 mln uchodźców, jeżeli UE uzna operację wojskową za okupację.
wikimedia commons Prezydent Turcji niezadowolony z krytyki grozi, że wyśle do Europy 3,6 mln uchodźców
wikimedia commons / wikimedia creative commons

Uchodźcy z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej – głównie z Syrii - którzy usiłowali skorzystać z zaproszenia Angeli Merkel i dostać się do Unii Europejskiej przede wszystkim do Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii rzeczywiście w dużej części zostali zatrzymani w Turcji, w obozach dla uchodźców.

Wojna rozpoczęta przez Turcję została skrytykowana przez unijną administrację, podobnie jak przez prezydenta Donalda Trumpa. Jednak Erdogan zapewnia, że jego ofensywa ma na celu wyłącznie walkę z terrorystami z IS oraz wojownikami kurdyjskich grup terrorystycznych. Powodem miała być możliwość odrodzenia się Państwa Islamskiego, która stała się realna po wycofaniu z regionu amerykańskich wojsk.

Unia Europejska uznała atak za nieuzasadniony zaś obecność tureckich wojsk w granicach Syrii za okupację. Stąd groźba wobec Europy – jak najbardziej realna.

ppi
Źródło: Al-JAzeera


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura