REKLAMA

"Sueddeutsche Zeitung": Pisarka Olga Tokarczuk jest ostro atakowana przez nacjonalistów w swoim kraju"

Jak podaje polska wersja "Deutsche Welle", niemiecka prasa komentuje przyznanie literackiego Nobla Oldze Tokarczuk z podtekstem politycznym.
 "Sueddeutsche Zeitung": Pisarka Olga Tokarczuk jest ostro atakowana przez nacjonalistów w swoim kraju"
/ Olga Tokarczuk, screen YT
"Sueddeutsche Zeitung" porównuje wyróżnienie dla Tokarczuk do Nagrody Nobla dla Czesława Miłosza, którą uznano za wyraz wsparcia dla demokratycznego ruchu Solidarność w 1980 roku.
 

"Czy sztokholmska Akademia chciała coś przekazać, przyznając Oldze Tokarczuk Literacką Nagrodę Nobla? Tak jak w 1980 roku, gdy nagrodę dostał Czesław Miłosz, który zmienił się z młodego idealistycznego komunisty w celnego krytyka reżimu, i który wyemigrował, przez co jego dzieła znalazły się na czarnej liście cenzury w Polsce Ludowej?


- pisze były warszawski korespondent "SZ" Thomas Urban. Publicysta podkreśla, że Tokarczuk jest w opozycji do rządu w Warszawie, jednak w jego opinii "mało przemawia za tym, by Akademia Szwedzka w tym wypadku w tak bezpośredni sposób kierowała się polityką". 
 

Rząd w Warszawie na pewno nie cieszy się z nagrody dla Tokarczuk, ponieważ konserwatywna Polska traktuje ją podejrzliwie (...) Pisarka Olga Tokarczuk jest ostro atakowana przez nacjonalistów w swoim kraju, Polsce


- wskazuje "Sueddeutsche Zeitung". 
 

W tym kontekście wyróżnienie to jest silnym sygnałem solidarności z Polską otwartą na świat i jej produktywną kulturą, która zerwała ze starymi patriotycznymi mitami" 


- podsumowują redaktorzy wydania internetowego "Die Welt".

źródło: dw.com

raw

#REKLAMA_POZIOMA#

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura