Die Welt o Noblu dla Tokarczuk: "Wyróżnienie jest silnym sygnałem solidarności z 'Polską otwartą'"

Zdaniem redaktorów internetowego wydania "Die Welt" przyznanie literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk jest "silnym sygnałem solidarności z Polską otwartą na świat i jej produktywną kulturą, która zerwała ze starymi patriotycznymi mitami".
 Die Welt o Noblu dla Tokarczuk: "Wyróżnienie jest silnym sygnałem solidarności z 'Polską otwartą'"
pixabay.com
W publikacji na dw.com czytamy, że wiele niemieckich mediów podejmuje temat politycznego kontekstu nagrody dla polskiej pisarki. Dziennik "Die Welt", analizując twórczość Olgi Tokarczuk, konkluduje, iż sposób, w jaki sięga ona do chrześcijańskiej symboliki i dziedzictwa, "nie pasuje do nacechowanego narodowym patriotyzmem i skrycie ksenofobicznego polskiego katolicyzmu".
 

W tym kontekście wyróżnienie to jest silnym sygnałem solidarności z Polską otwartą na świat i jej produktywną kulturą, która zerwała ze starymi patriotycznymi mitami


- komentuje "Die Welt" w wydaniu internetowym. Przywołano także publikację w "Frankfurter Allgemeine Zeitung", który określa Tokarczuk jako pisarkę "niekonwencjonalną, zbuntowaną i chętną do prowokacji", będącą w opozycji do obecnego rządu.
 

Tokarczuk należy dziś do najzagorzalszych krytyków lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego, zaś jej wypowiedzi po przyznaniu jej nagrody Nike za "Ksiegi Jakubowe" wywołały falę nienawiści, a nawet groźby. Tokarczuk apelowała wówczas, by "stanąć z własną historią twarzą w twarz" i nie ukrywać "wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów"


- pisze FAZ.

źródło: dw.com

raw

#REKLAMA_POZIOMA#

Ankieta
Czy #StrajkKobiet służy kobietom?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy #StrajkKobiet służy kobietom?
Tygodnik

Opinie

Popkultura