REKLAMA

Ambasada Turcji w Warszawie: Prowadzimy operację wojskową w celu ochrony naszej granicy

- Turcja, podobnie jak Europa, nie może pozwolić sobie na kolejny masowy napływ uchodźców - czytamy we wpisie tureckiej ambasady w Warszawie.
 Ambasada Turcji w Warszawie: Prowadzimy operację wojskową w celu ochrony naszej granicy
/ Pixabay / @Engin_Akyurt
- Operacja Źródło Pokoju jest prowadzona według jasno wytyczonych, klarownych i konkretnych celów - czytamy we wpisie opublikowanym na Facebooku przez Ambasadę Turcji w Warszawie. Podkreślono także, że Turcja „ w odpowiednim czasie poinformowała o niej wszystkich swoich sojuszników i partnerów, w tym NATO”.
 

Turcja nie „dokonuje inwazji” na terytorium północnej Syrii, ani nie „atakuje” Kurdów. Prowadzimy operację wojskową w celu ochrony naszej granicy przed PYD/YPG, organizacją, która nawet przez przedstawicieli administracji USA jest uznawana za powiązaną z PKK, a więc organizację terrorystyczną


- brzmi komunikat tureckiej placówki dyplomatycznej.

Ambasada przypomina, że Turcja w ciągu ostatnich dwóch lat była „narażona na ponad sto wrogich aktów ze strony PYD/YPG, szczególnie z terenów położonych na wschód od Eufratu”. Dodają także, że od wielu lat Turcja daje schronienie 300 tysiącom syryjskich Kurdów, a na potrzeby uchodźców wydano około 40 mld dolarów. - Pomoc ofiarowana przez Unię Europejską i społeczność międzynarodową stanowi tylko jedną dziesiątą tej sumy - czytamy we wpisie.
 

Ci, którzy nie są w stanie zaproponować żadnej wiarygodnej alternatywy zabezpieczenia granic Turcji, położenia kresu niestabilności regionu, wyeliminowania zagrożeń terrorystycznych oraz napływu uchodźców nie mają prawa krytykować Turcji. Turcja, podobnie jak Europa, nie może pozwolić sobie na kolejny masowy napływ uchodźców


- czytamy.

Przypomnijmy, że w środę Turcja rozpoczęła operację militarną w północno-wschodniej Syrii. Działania tureckiej armii wymierzone są w kurdyjskie siły YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony).

Turecka ofensywa rozpoczęła się po niespodziewanej decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa wycofania żołnierzy amerykańskich z północnej Syrii, która spotkała się z szeroką krytyką.

Turcja od wieków uważa Kurdów za problem. Niemal 90-milionowy naród, którego ojczyzna Kurdystan jest podzielony pomiędzy Turcję, Iran, Irak i Syrię.


Źródło: Facebook
kpa

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura