„Rząd zabronił eksportu wszelkiej nowej broni”. Jest reakcja niemieckiego MSZ na turecką ofensywę
12.10.2019 18:45

Komentarzy: 0
Udostępnij:
W związku z trwającą od środy ofensywą tureckich wojsk w północno-wschodniej Syrii, minister obrony narodowej Niemiec powiadomił o zakazie eksportu broni do Turcji.
W związku z turecką ofensywą wojskową w północno-wschodniej Turcji rząd federalny nie będzie wydawał nowych pozwoleń na eksport wszelkiego wyposażenia wojskowego, które mogłoby posłużyć Turcji w Syrii
- oświadczył szef niemieckiego MSZ Heiko Maas cytowany przez tygodnik "Bild Am Sonntag".
W 2018 r. eksport broni wyprodukowanej w Niemczech do Turcji został wyceniony na 243 mln euro, co stanowi prawie jedną trzecią całego niemieckiego eksportu broni.
Jest to reakcja na turecką operację militarną, która rozpoczęła się w środę. Działania tureckiej armii wymierzone są w kurdyjskie siły YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony). Turecka ofensywa rozpoczęła się po niespodziewanej decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa wycofania żołnierzy amerykańskich z północnej Syrii, która spotkała się z szeroką krytyką.
Według tureckich władz nie ma mowy o "inwazji" ani "ataku" na Kurdów, a operacja wojskowa jest przeprowadzona w celu ochrony granicy.
Źródło: onet.pl/reuters.com
kpa

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Data publikacji: 12.10.2019 18:45
Szokujące znalezisko w Niemczech. "Polonium 210"
06.04.2026 06:36

Komentarzy: 0
W mieście Vaihingen an der Enz w pobliżu Stuttgartu dwaj mężczyźni, poszukujący w ogrodzie prezentów ukrytych przez wielkanocnego zajączka, znaleźli niewielką butelkę z etykietą „Polonium 210” - poinformowała w niedzielę wieczorem miejscowa policja. Na razie nie wiadomo, czy rzeczywiście zawiera radioaktywny polon-210.
Czytaj więcej
Kontrole na granicach z Niemcami i Litwą przedłużone do 1 października
05.04.2026 06:10
Niemcy szturmują polskie stacje przy granicy. Taniej nawet 2 zł na litrze
04.04.2026 15:02

Komentarzy: 0
Na stacjach paliw w Lubieszynie w powiecie polickim w Wielką Sobotę nadal ustawiają się kolejki pojazdów z niemieckimi tablicami rejestracyjnymi. Benzyna i olej napędowy są w Polsce tańsze nawet 50 eurocentów (2,14 zł) za litr niż po drugiej stronie granicy.
Czytaj więcej
Zełenski przybył do Turcji. Będzie rozmawiać z Erdoganem
04.04.2026 13:18
Prof. Szeremietiew: Gdyby Niemcy zbudowały broń nuklearną, stanowiłyby zagrożenie
03.04.2026 12:54

Komentarzy: 0
„Gdyby w miarę szybko Niemcy zbudowały swoją broń nuklearną, to wtedy może się pojawić rzeczywiście zagrożenie niemieckie” - mówi w wywiadzie dla portalu Tysol.pl prof. Romuald Szeremietiew, ekspert ds. bezpieczeństwa.
Czytaj więcej

