REKLAMA

„Rząd zabronił eksportu wszelkiej nowej broni”. Jest reakcja niemieckiego MSZ na turecką ofensywę

W związku z trwającą od środy ofensywą tureckich wojsk w północno-wschodniej Syrii, minister obrony narodowej Niemiec powiadomił o zakazie eksportu broni do Turcji.
 „Rząd zabronił eksportu wszelkiej nowej broni”. Jest reakcja niemieckiego MSZ na turecką ofensywę
/ Sandro Halank / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

W związku z turecką ofensywą wojskową w północno-wschodniej Turcji rząd federalny nie będzie wydawał nowych pozwoleń na eksport wszelkiego wyposażenia wojskowego, które mogłoby posłużyć Turcji w Syrii


- oświadczył szef niemieckiego MSZ Heiko Maas cytowany przez tygodnik "Bild Am Sonntag".

W 2018 r. eksport broni wyprodukowanej w Niemczech do Turcji został wyceniony na 243 mln euro, co stanowi prawie jedną trzecią całego niemieckiego eksportu broni.

Jest to reakcja na turecką operację militarną, która rozpoczęła się w środę. Działania tureckiej armii wymierzone są w kurdyjskie siły YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony). Turecka ofensywa rozpoczęła się po niespodziewanej decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa wycofania żołnierzy amerykańskich z północnej Syrii, która spotkała się z szeroką krytyką.

Według tureckich władz nie ma mowy o „inwazji” ani „ataku” na Kurdów, a operacja wojskowa jest przeprowadzona w celu ochrony granicy.

Źródło: onet.pl/reuters.com
kpa

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura