REKLAMA

Syria: Ucieczki z miast, brak dostępu do wody. Tragiczna sytuacja setek tysięcy cywilów

Niespełna 800 osób powiązanych z Państwem Islamskim uciekło z obozu Ain Issa w wyniku ostrzału przeprowadzonego przez tureckie wojska - informuje agencja Reuters.
 Syria: Ucieczki z miast, brak dostępu do wody. Tragiczna sytuacja setek tysięcy cywilów
/ screen tt
Według agencji Reuters, kurdyjska administracja poinformowała, że w północnej Syrii, w wyniku ostrzału przeprowadzonego przez tureckie siły, z obozu Ain Issa uciekło 785 osób powiązanych z Państwem Islamskim. Zdaniem kurdyjskich władz, ostrzał obozu oznacza „poparcie dla odrodzenia się po raz kolejny organizacji Daesz”.
Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej podaje, że w związku z rozpoczętymi w środę działaniami zbrojnymi, ponad 130 tys. ludzi opuściło swoje domy, a liczba cały czas rośnie. Dodają również, że 400 tys. ludzi nie ma dziś dostępu do bieżącej wody.

Przypomnijmy, że w środę Turcja rozpoczęła operację militarną w północno-wschodniej Syrii. Działania tureckiej armii wymierzone są w kurdyjskie siły YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony).
 

Turcja nie „dokonuje inwazji” na terytorium północnej Syrii, ani nie „atakuje” Kurdów. Prowadzimy operację wojskową w celu ochrony naszej granicy


- brzmi komunikat Ambasady Turcji w Warszawie.

Z kolei prezydent USA Donald Trump oświadczył, że "ma nadzieję, że Kurdowie się wycofają". - Bardzo trudno jest wygrać z siłą mającą samoloty, których oni nie mają. Turcy mają broń, której oni nie mają - mówił podczas konferencji z konserwatywnymi aktywistami w Waszyngtonie. 
Turecka ofensywa rozpoczęła się po niespodziewanej decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa wycofania żołnierzy amerykańskich z północnej Syrii, która spotkała się z szeroką krytyką. Turcja od wieków uważa Kurdów za problem. Niemal 90-milionowy naród, którego ojczyzna Kurdystan jest podzielony pomiędzy Turcję, Iran, Irak i Syrię.
Źródło: onet.pl/twitter.com
kpa

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura