REKLAMA

Merkel wzywa prezydenta Turcji do zaprzestania ofensywy wojskowej w Syrii

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przeprowadziła rozmowę telefoniczną z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem.
 Merkel wzywa prezydenta Turcji do zaprzestania ofensywy wojskowej w Syrii
/ screen YouTube @ARD
Niemiecka kanclerz wezwała Erdogana do natychmiastowego zaprzestania wojskowej ofensywy w północno-wschodniej Syrii przeciwko kurdyjskim siłom. Merkel oświadczyła, że niezależnie od „uzasadnionych tureckich interesów”, zbrojna ofensywa w Syrii grozi wysiedleniem znacznej liczby lokalnych mieszkańców.

Niemcy dodają także, że turecka ofensywa prowadzi do destabilizacji regionu i umocnienia Państwa Islamskiego.

Przypomnijmy, że kurdyjska administracja poinformowała w niedzielę o tym, że w północnej Syrii, w wyniku ostrzału przeprowadzonego przez tureckie siły, z obozu Ain Issa uciekło 785 osób powiązanych z Państwem Islamskim. Zdaniem kurdyjskich władz, ostrzał obozu oznacza „poparcie dla odrodzenia się po raz kolejny organizacji Daesz”.

Z kolei Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej podaje, że w związku z rozpoczętymi w środę działaniami zbrojnymi, ponad 130 tys. ludzi opuściło swoje domy, a liczba cały czas rośnie. Dodają również, że 400 tys. ludzi nie ma dziś dostępu do bieżącej wody.

Turecka ofensywa rozpoczęła się po niespodziewanej decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa wycofania żołnierzy amerykańskich z północnej Syrii, która spotkała się z szeroką krytyką. Turcja od wieków uważa Kurdów za problem. Niemal 90-milionowy naród, którego ojczyzna Kurdystan jest podzielony pomiędzy Turcję, Iran, Irak i Syrię.

Źródło: washingtonpost.com
kpa

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura