REKLAMA

Dzisiaj zaczyna się szczyt UE. Na tapecie tym razem nie Polska, ale brexit i budżet Unii

Przywódcy unijni (Polskę reprezentuje premier Mateusz Morawiecki) spotykają się w formacie UE27 – będą decydować, jak zamknąć sprawę brexitu, którego kolejny ostateczny termin mija 31 października. Ale największe emocje wzbudzi przyszłoroczny budżet unijny i wywołana przez Turcję wojna w Syrii.
European Commision Dzisiaj zaczyna się szczyt UE. Na tapecie tym razem nie Polska, ale brexit i budżet Unii
European Commision / European Commision

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma przedstawić priorytety nowej KE, a Rada Europejska ma podjąć decyzję o mianowaniu Christine Lagarde na stanowisko prezesa Europejskiego Banku Centralnego.

Politycy z Brukseli, choć przyznają, że brexit zajmie większość dyskusji, mówią również, że jest za późno, żeby szczyt UE zatwierdził prawne porozumienie z Wielką Brytanią - nawet gdyby takie zostało dzisiaj lub jutro zawarte.

W nocy miał zostać uzgodniony tekst protokołu dotyczącego umowy wyjścia. Ustępstwo ze strony premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona ma się sprowadzać do powrotu do koncepcji granicy celnej i regulacyjnej na Morzu Irlandzkim, którą wcześniej odrzucała premier Theresa May.

Przywódcy UE mają również dyskutować o sytuacji na granicy turecko-syryjskiej. Szczególnie w związku z zapowiedzią Recepa Erdogana wypuszczenia do Europy kilku milionów uchodźców trzymanych w Turcji i na północy Syrii, jeżeli UE uzna wojnę za agresję ze strony Turcji.

W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych UE potępili działania Turcji i uzgodnili koordynacje ws. wprowadzania embarga na dostawy broni przez państwa członkowskie – po raz pierwszy w historii państwo członkowskie NATO jest obłożone embargiem ze strony sojuszników.

ppi/k
Źródło: european commision


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura