REKLAMA

Szef MON w Brukseli: Polska należy do elity w NATO

- Polska należy go grona ośmiu państw, które wydają 2 proc. PKB lub więcej na obronność - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po zakończonych obradach ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli.
 Szef MON w Brukseli: Polska należy do elity w NATO
/ fot. Ministerstwo Obrony Narodowej - gov.pl
W piątek 25 października br. szef MON uczestniczył  w spotkaniu ministrów obrony państw NATO. Uzgodnienie najważniejszych kwestii przed zbliżającym się Szczytem Sojuszu w Londynie, współpraca państw członkowskich NATO w Afganistanie i przyszłość misji Resolute Support w tym kraju, wzmocnienie odstraszania i obrony oraz współdzielenie kosztów i obciążeń wynikających z aktualnych zadań NATO były głównymi tematami dwudniowych obrad Rady Północnoatlantyckiej.

Odnosząc się do tematów związanych z nakładami na obronność minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że Polska należy go grona ośmiu państw, które wydają 2 proc. PKB lub więcej na obronność.
 

Polska należy do elity w NATO. Dodatkowo warto podkreślić, że Polska wydaje ponad 20 proc. swojego budżetu obronnego na zakup nowoczesnego sprzętu. W tym roku będzie to ponad 23 proc., w projekcie budżetu na rok przyszły będzie to powyżej 26 proc.


- podkreślił minister obrony narodowej.

Jak zaznaczył minister inwestycja w nowoczesny sprzęt dla Wojska Polskiego, to inwestycja w bezpieczeństwo Polski, ale również w bezpieczeństwo całej wschodniej flanki NATO.
 

Oczywiście chodzi o to, żeby wojsko polskie było wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Ten sprzęt służy obronności naszej ojczyzny, ale w przypadku naszych negocjacji dotyczących kupienia samolotów F-35 to sprzęt, który będzie służył obronności całej wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego


- mówił szef MON.

Minister Mariusz Błaszczak wziął również udział w rozmowach ministrów obrony w formule QUINT tj. pięciu państw zaangażowanych we wsparcie Ukrainy: Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Polski i Litwy. Ministrowie wysłuchali opinii ministra obrony Ukrainy Andrija Zahorodniuka i analizowali kolejne możliwe działania wspierające dla tego kraju.

Źrodło: gov.pl
kpa

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura