REKLAMA

M. Błaszczak: Polska należy do elity NATO. Jesteśmy w gronie ośmiu państw, które…

– Celem naszych spotkań było przygotowanie stanowisk dla głów państw oraz szefów rządów na grudniowe spotkanie w Londynie. Zasadnicze sprawy dla Polski to kwestie dotyczące wschodniej flanki NATO, a więc wzmocnienia gotowości NATO do tego, aby przeciwstawić się wszelkim formom ataku na nasze państwa. Rozmawialiśmy także na temat wysiłku finansowego, a więc wkładu finansowego poszczególnych państw jeśli chodzi o obronność – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po zakończonych obradach ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli.
 M. Błaszczak: Polska należy do elity NATO. Jesteśmy w gronie ośmiu państw, które…
/ gov.pl
W piątek 25 października br. szef MON uczestniczył  w spotkaniu ministrów obrony państw NATO. Uzgodnienie najważniejszych kwestii przed zbliżającym się Szczytem Sojuszu w Londynie, współpraca państw członkowskich NATO w Afganistanie i przyszłość misji Resolute Support w tym kraju, wzmocnienie odstraszania i obrony oraz współdzielenie kosztów i obciążeń wynikających z aktualnych zadań NATO były głównymi tematami dwudniowych obrad Rady Północnoatlantyckiej.

Odnosząc się do tematów związanych z nakładami na obronność minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że Polska należy go grona ośmiu państw, które wydają 2% PKB lub więcej na obronność.  - Polska należy do elity w NATO. Dodatkowo warto podkreślić, że Polska wydaje ponad 20% swojego budżetu obronnego na zakup nowoczesnego sprzętu. W tym roku będzie to ponad 23%, w projekcie budżetu na rok przyszły będzie to powyżej 26%.

Jak zaznaczył minister inwestycja w nowoczesny sprzęt dla Wojska Polskiego, to inwestycja w bezpieczeństwo Polski, ale również w bezpieczeństwo całej wschodniej flanki NATO.

Podczas spotkania uzgadniana była także mapa drogowa w zakresie przełomowych technologii obronnych, adaptacja sił szybkiego reagowania (NRF) do obecnych wyzwań i przygotowanie koncepcji odstraszania i obrony dla regionu europejskiego. Minister poinformował, że wśród poruszanych tematów były te, które dotyczyły inicjatywy gotowości, 4x30.

Źródło: MON 
 
 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura