REKLAMA

Ryszard Czarnecki: Rafał od szamba, szeregowiec Baloun, obżartuch Czarnecki i krasnoludki

Piszę ten felieton w samolocie do Wrocławia. Czy przebywanie na wysokości 10 kilometrów nad ziemią - a więc sporo wyżej niż góra Czomolungma przez nietubylców zwana Mount Everestem - zwiększa wenę? Nie mi to oceniać.
 Ryszard Czarnecki: Rafał od szamba, szeregowiec Baloun, obżartuch Czarnecki i krasnoludki
/ fot. YouTube / Telewizja Republika
„Z ziemi włoskiej do Polski” ? Niezupełnie. To znaczy: do Polski - tak, ale nie z włoskiej, tylko z niemieckiej. Cóż, to nie krasnoludki i sierotka Marysia, tylko konkretne rządy, ludzie, ministrowie i dyrektorzy rządowych agencji zadbali w czasie przeszłym -oby dokonanym -aby polskie metropolie typu Wrocław właśnie, ale też Poznań, Gdańsk, Kraków, a nawet Bydgoszcz czy Rzeszów były świetnie skomunikowane w ruchu lotniczym z Frankfurtem czy Monachium, nierzadko lepiej niż z Warszawą... Lufthansa się cieszy, ofensywny w ostatnich czterech latach LOT, znacznie mniej. Dlatego do tych największych, obok stolicy, polskich miast z Brukseli czy RFN łatwiej dolecieć omijając ... Warszawę! „Po co nam Okęcie , jak mamy lotnisko w Berlinie”-jak to ujął klasyk gatunku -krakowski poseł, warszawski prezydent i obywatel świata . Ten sam, co puścił szambo „jak szarża ułańska od Wisły do Gdańska”( tak właśnie kończy się, dziś już hmm, mniej popularna, „Oka”- piosenka żołnierzy Dywizji im. Tadeusza Kościuszki ....).  Co tam Płock, co tam Trójmiasto! I co z tego, że wszystko to rządzone przez partyjnych kolesi.

Oczywiście, pan Rafał, który już nie jest rozważany jako kandydat PO w wyborach prezydenckich A. D. 2020 - nowa moda ma na imię Małgorzata i pewnie równie szybko przeminie - zaraz znowu zacznie zgrywać ekologa, a może nawet spali żonie futro. Tak, tej samej, która tak bardzo obraziła się na Kościół, że z zemsty własnej córki nie posyła na religię...  

Kończę ten felieton też w samolocie - tyle, że z Brukseli do Pragi. Czeskiej, nie tej warszawskiej, która choć jest częścią stolicy jakoś znacznie mniej dała się nabrać na urok (tfu, na psa urok!) pana Rafała od szamba. Udaje się - niekoniecznie śladami Szwejka - do Pardubic, gdzie kolejny już raz pod moim patronatem rozgrywane są mistrzostwa świata juniorów na żużlu. Dwa lata temu wygrał je Polak, rok temu też Polak i w tym roku też wygra Polak - to już pewne, bo po dotychczasowych turniejach prowadzi trójka Biało-Czerwonych . Jakoś zwycięstwa naszych nigdy mnie nudzą. Mogę je oglądać w nieskończoność - czy w tym właśnie „czarnym sporcie”, czy w „mojej” siatkówce, czy w lekkoatletyce. Cóż, „Mazurek Dąbrowskiego” to moja ulubiona melodia.

A propos Szwejka stworzonego przez Jarosława Haszka, to z jego i jego kompanów przygód najbardziej utkwił mi w pamięci szeregowiec Baloun, który z kantyny przynosił w menażce obiady porucznikowi Łukaszowi. To znaczy: nie przynosił, bo wszystko po drodze sam zżerał. Ciekawe dlaczego właśnie on? Kto czytał ostatni wywiad - rzekę Jarosława Kaczyńskiego, ten wie: szef mówi tam, że jak jeszcze w latach 1990. jeździliśmy razem po Polsce, to co chwilę domagałem się, żeby stanąć i coś zjeść. „Zrobiłeś z Kwaśniewskiego alkoholika, rozumiem, ale czemu ze mnie obżartucha?” - powiedziałem z wyrzutem Prezesowi. „Bo to prawda”- odparł Prezes...
 
*tekst ukazał się w  "Gazecie Polskiej" (09.10.2019)

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura