"Bardzo ciekawy kontekst operacyjny". Katedra Służb Specjalnych o zatrzymaniu podejrzanego o szpiegostwo

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Piotra Ś, mężczyznę podejrzanego o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany na trzy miesiące. - Wypowiedzi Stanisława Żaryna zdają się sugerować, że mieliśmy do czynienia z przejętym oferentem czyli osoba, która sama się zgłasza. Stawia to w dobrym świetle działania ABW - komentuje sprawę Katedra Służb Specjalnych.
 "Bardzo ciekawy kontekst operacyjny". Katedra Służb Specjalnych o zatrzymaniu podejrzanego o szpiegostwo
/ screen YT

Jak informuje media rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn, do zatrzymania doszło 24 października w Warszawie. Piotr Ś. jest podejrzany o zgłoszenie gotowości działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Zatrzymanie skomentowała na Twitterze Katedra Służb Specjalnych - Wydział Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej.
 

Uwaga! Zatrzymanie agenta wywiadu przeciwnika nie powinno być automatycznie traktowane jako porażka kontrwywiadu. 

1. Prawdą jest, że najlepszym scenariuszem jest odwrócenie agenta. Jest to jednocześnie bardzo trudne w realizacji, wymaga specyficznej sytuacji operacyjnej, która pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa całości. Brak warunków do odwrócenia nie koniecznie jest winą służby.

2. W wielu przypadkach nie ma możliwości odwrócenia agenta. W takim razie obserwuje się go analizując sposób działania, komunikacje, procedury, kontakty i wiele wiele innych rzeczy, które pozwalają lepiej zrozumieć przeciwnika.

3. Zatrzymanie tak jak miało to miejsce w tym przypadku ma także istotny walor prewencyjny. Wypowiedzi @StZaryn  zdają się sugerować, że mieliśmy doczynienia z przejętym oferentem czyli osoba, która sama się zgłasza. Stawia to w dobrym świetle działania ABW.

4. Każda tego typu sprawa jest inna i sposób działania jest dostosowany do specyfiki sprawy i szerszego kontekstu. Nie należy zatem generalizować, że zatrzymanie jest porażka kontrwywiadu. W tym przypadku mówimy raczej o sukcesie co najmniej w zakresie prewencji kontrwywiadowczej

5. Nie wiemy czy Piotr Ś podjął już kontakt z Rosjanami, natomiast kontekst operacyjny całej sprawy może być bardzo ciekawy. W pewnej ambasadzie mogą powstawać pytania typu: a co jeśli ABW rozpoznało większa ilość oferentów? Tego typu zmagania funkcjonują w szerszym kontekście.

6. Ta konkretna decyzja o zatrzymaniu nie mówi nam niczego w zakresie ogólnej polityki ABW, która najpewniej (taka nasza nadzieja..) opiera się o prowadzenie gier operacyjnych i próbę kontroli (nie zaś zatrzymania) działalności obcego wywiadu.

Zatem gratulacje dla ABW, wydaje się, że to dobry dzień dla Polski


- czytamy w komentarzu Katedry Służb Specjalnych.
 
raw

#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe