Sąd umorzył postępowanie ws. prowokacji SB na Chłodnej wobec ks. Popiełuszki

Sąd Okręgowy w Warszawie nie dopatrzył się w akcji SB wobec kapłana znamion "zbrodni przeciwko ludzkości"; w związku z tym postępowanie karne wobec Grzegorza P., Waldemara O. i Pawła N. (skazanych jako sprawców morderstwa kapłana) zostało umorzone. Wyrok nie jest prawomocny. 
 Sąd umorzył postępowanie ws. prowokacji SB na Chłodnej wobec ks. Popiełuszki
/ Wikipedia domena publiczna
Wraca sprawa tzw. prowokacji na Chłodnej. W 1983 roku pracownicy Służby Bezpieczeństwa podrzucili do mieszkania ks. Jerzego Popiełuszki materiały obciążające duchownego. Akt oskarżenia w tej sprawie w styczniu 2019 roku wniósł pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej. Oskarżonym zarzucono "tworzenie fałszywych dowodów w celu skierowania przeciwko ks. Jerzemu Popiełuszce ścigania o przestępstwo". Oskarżonymi byli Grzegorz P., Waldemar O. i Paweł N., skazani jako sprawcy późniejszego zabójstwa księdza. 

Rola sądu na tym etapie sprowadzała się w praktyce do podjęcia decyzji, czy umorzyć sprawę z powodu przedawnienia, czy skierować ją na rozprawę.
 

Sąd przyjmując, iż czyny zarzucone oskarżonym nie stanowią zbrodni przeciw ludzkości w rozumieniu prawa międzynarodowego (...) postępowanie karne przeciwko Grzegorzowi P., Waldemarowi O. i Pawłowi N. umarza


- uznał Sąd Okręgowy W Warszawie w podsumowaniu dzisiejszego posiedzenia. Zdaniem obrońców SB-ków przedawnienie nastąpiło w 1995 r. 

źródło: dziennik.pl, wpolityce.pl

raw

#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe