"Oni mają jakiś problem z Żydami". Ambasador Izraela w Polsce o Konfederacji

– W Polsce istnieją przejawy antysemityzmu, ale powiedzieć, że Polska to kraj antysemicki, to absolutna nieprawda – powiedział na antenie Radia Zet Alexander Ben Zvi, ambasador Izraela w Polsce.
 "Oni mają jakiś problem z Żydami". Ambasador Izraela w Polsce o Konfederacji
fot. Radio Zet
Ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi został zapytany o partię Konfederacją, którą skrytykował w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”, mówiąc, że mają otwarcie antysemickie stanowisko.
 

Są tacy, którzy są teraz posłem na Sejm, że mieli wypowiedzi otwarcie antysemickie, o Żydach, o ich wpływach na całym świecie itd. Oni mają jakiś problem z Żydami


– stwierdził Ben Zvi.

Poseł Konfederacji Robert Winnicki uważa, że ambasador Izraela chce dokonać zabiegu polegającego na tym, że każda krytyka pod adresem Izraela, czy środowisk żydowskich to antysemityzm.

Ben Zvi podkreślił, że krytyka np. polityki państwa Izrael jest jak najbardziej normalna. – Pan pójdzie do Knesetu, do naszego Parlamentu, to tam krytyka wobec rządu Izraela jest codzienna – zwrócił uwagę ambasador.
 

W naszych mediach, w radiu, w telewizji krytyka polityki rządu jest codzienna. To nie antysemityzm. Powiedzieć, że Żydzi są tacy czy inni jako Żydzi, jako naród, to jest antysemityzm. To jest ten problem. Politykę Izraela można krytykować, to normalna krytyka, ja mogę krytykować polityków innych krajów, oni mogą krytykować polityków naszego kraju – to nie antysemityzm. Ale mówić, że coś zrobili Żydzi, to już antysemityzm


– mówił na antenie Radia Zet Alexander Ben Zvi.

Prowadzący program zapytał się ambasadora, czy dostrzega w Polsce antysemityzm. Zdaniem izraelskiego urzędnika istnieje w Polsce antysemityzm, tak samo, jak egzystuje w innych krajach. Podkreślił jednak, że „powiedzieć, że Polska jest krajem antysemickim, to absolutnie nie jest prawda”.
 

Absolutnie myślimy, że nie można tak powiedzieć w ogóle. Że są przejawy antysemityzmu w Polsce – są, egzystują. Ale tak jak powiedziałem, egzystują one i w Stanach Zjednoczonych, i w Europie, i, nie wiem, w innych krajach – egzystują


– stwierdził ambasador Izraela w Polsce.

Źródło: radiozet.pl
kpa

Ankieta
Czy #StrajkKobiet służy kobietom?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy #StrajkKobiet służy kobietom?
Tygodnik

Opinie

Popkultura