[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Co możemy zrobić razem dla Polski?

11 października 2019 r. w warszawskiej Świetlicy Wolności odbyła się ważna debata pt. „Czym jest geopolityka?”. W Salonie Dyskusyjnym Nowej Konfederacji starli się: miłośnik prawdy Michał Lubina oraz pragmatyk polskiej geopolityki Jacek Bartosiak.
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Co możemy zrobić razem dla Polski?
/ pl.m.wikipedia.org
Jako że została ona zaplanowana tuż przed wyborami, echa jej pobrzmiewają również za oceanem dopiero po wyborach. Debata pokazała ogromną przepaść pomiędzy światem polskiej polityki zupełnie oderwanej od realiów geopolityki. Na setki profesjonalnych instytucji zajmujących się polityką i strategicznymi dla państwa polskiego obszarami geopolityką zajmuje się wąska grupa ludzi. Żeby nie być gołosłownym, dr Bartosiak przytoczył wiele konkretnych przykładów na brak myślenia geopolitycznego, również w najważniejszych obszarach polskiego państwa. Podam tylko jeden z nich: koncepcję udzielenia pomocy w ewentualnym konflikcie państw bałtyckich z Rosją i ewentualną reakcję wojska polskiego w obszarze kaliningradzkim. Czy mamy takie warianty? Czy wojsko ćwiczy takie scenariusze i czy posiadamy wiedzę, jak zachowają się w takiej sytuacji Amerykanie? Czy istnieją ścieżki komunikacyjne pomiędzy MSZ a ministerstwem obrony? Te pytania można mnożyć. Pokazują one, jak wiele jest do zrobienia w polskim państwie. Jeśli nawet są takie decyzje podejmowane w strategicznych gabinetach, to czy mogą one wyjść na korytarze tych instytucji bez podjęcia ryzyka ich natychmiastowego upublicznienia? Wojna polsko-polska pokazuje wielki chaos i anarchizację polskiego państwa. Brak ochrony polskich interesów, powszechny nepotyzm i kulturę rabunku państwa w każdym z obszarów, aby się tylko obłowić. Państwo nasze jest chore i trzeba je natychmiast naprawiać. Leży to w interesie wszystkich racjonalnie myślących Polaków, o czym również dyskutuje się wśród Polonii za oceanem. Lecz nie można nas odsunąć od tej dyskusji. Trzeba umieć Polonię zintegrować w system państwa polskiego. To, że mieszkamy w strategicznych dla Polski państwach, jest naszą zaletą, jesteśmy dziennikarzami, biznesmenami, naukowcami, lekarzami, osobami wpływowymi w danym kraju zamieszkania i możemy działać w interesie państwa polskiego. Trzeba tylko usiąść z nami przy stole konferencyjnym i zadać pytanie: Co możemy zrobić razem dla Polski?

Z naszego punktu widzenia konieczne jest inne myślenie o polskich placówkach dyplomatycznych. Posłużę się przykładem z Instytutu Spraw Międzynarodowych, którego byłem wieloletnim członkiem. Pomagałem wówczas przy organizacji wizyt kilku znaczących dyplomatów. Po pytaniu: „Z kim Pan/Pani chciałby/chciałaby się spotkać w Milwaukee?”, zawsze padała ta sama odpowiedź: „Ze środowiskiem biznesowym”. Wyjątkiem był polski dyplomata, który chciał zobaczyć słynne Milwaukee Art Museum. To pokazuje i potwierdza wnioski z debaty, którą oglądałem. Polskie placówki dyplomatyczne nie zajmują się polską gospodarką, a specjalista ds. Polonii musi – tak jak cała obsada takiej placówki – być z Polski. Ambasadorem Izraela w USA jest urodzony i wykształcony w Ameryce Ron Dermer. Studiował w prestiżowej, biznesowej Wharton School of the University of Pennsylvania. My też wysyłamy nasze dzieci na studia do prestiżowych szkół, ale w Polsce nikt o nas nie myśli jako o wartości dodanej, tylko jesteśmy dla państwa problemem, z którym do dziś nie wiadomo, co zrobić.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Lekarze zmieniający dzieciom płeć zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów Wiadomości
Waldemar Krysiak: Lekarze "zmieniający dzieciom płeć" zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów

Kolejny, ciężki cios dla ideologii gender: Szkocja wycofuje się z prób „zmiany płci” u dzieci, a angielscy lekarze, którzy takich procedur się dopuszczali, zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów eksperymentów. W Wielkiej Brytanii kończy się masowe okaleczanie dzieci motywowane lewicowym szaleństwem.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni

Moc polskiej nauki! Polacy tworzą najczulsze na Ziemi urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni! To jest projekt rodem science - fiction.

Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni z ostatniej chwili
Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni

Główne lotnisko w Dubaju powoli wraca do normalnej pracy po zakłóceniach związanych z gwałtownymi deszczami. "Dziś odleciał do Warszawy w połowie pusty samolot, a naszych bagaży nie ma. Po 27 godzinach czekania na lotnisku linie proponują nam lot powrotny dopiero 23 kwietnia" - powiedziała PAP Nina, jedna z pasażerek.

Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona

Prezydent Andrzej Duda ocenił w czwartek, że jeśli chodzi o plan włączenia się Polski tzw. kopuły europejskiej, to "ta idea, kiedy dwa lata temu została ogłoszona, była dla nas nieco spóźniona". Jak przypomniał od kilku lat realizujemy nasz system obrony przeciwlotniczej.

Szokujący tytuł Rzeczpospolitej. Ekspert łapie się za głowę z ostatniej chwili
Szokujący tytuł "Rzeczpospolitej". Ekspert łapie się za głowę

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Artykuł w tej sprawie pojawił się na wielu portalach, w tym rownież na stronie "Rzeczpospolitej". Problem w tym, że na portalu "Rzeczpospolitej" okraszono go szokującym tytułem. Głos zabrał ekspert ds. wojskowych Paweł Zariczny.

Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego z ostatniej chwili
Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Dramat w Bydgoszczy. Nie żyje 15-latka z ostatniej chwili
Dramat w Bydgoszczy. Nie żyje 15-latka

Nie żyje 15-letnia dziewczyna, która w czwartek w Bydgoszczy wpadła pod tramwaj na ul. Fordońskiej. Wypadek spowodował poważne utrudnienia w ruchu samochodów i kursowaniu tramwajów - poinformowała kom. Lidia Kowalska z bydgoskiej Komendy Miejskiej Policji.

Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON z ostatniej chwili
Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON

W środę w Warszawie doszło do spotkania generalnego inspektora Bundeswehry gen. Carstena Breuera z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą. Wpis niemieckiego generała wywołał burzę. Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON.

Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO. Burza po słowach szefa Bundeswehry z ostatniej chwili
"Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO". Burza po słowach szefa Bundeswehry

W środę w Warszawie doszło do spotkania generalnego inspektora Bundeswehry gen. Carstena Breuera z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą. Wpis niemieckiego generała wywołał burzę.

Oni również musieli zrezygnować z Tańca z gwiazdami z ostatniej chwili
Oni również musieli zrezygnować z "Tańca z gwiazdami"

Na trzy dni przed kolejnym odcinkiem „Tańca z gwiazdami” jedna z uczestniczek ogłosiła, że rezygnuje z dalszego uczestnictwa w programie.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Co możemy zrobić razem dla Polski?

11 października 2019 r. w warszawskiej Świetlicy Wolności odbyła się ważna debata pt. „Czym jest geopolityka?”. W Salonie Dyskusyjnym Nowej Konfederacji starli się: miłośnik prawdy Michał Lubina oraz pragmatyk polskiej geopolityki Jacek Bartosiak.
 [Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Co możemy zrobić razem dla Polski?
/ pl.m.wikipedia.org
Jako że została ona zaplanowana tuż przed wyborami, echa jej pobrzmiewają również za oceanem dopiero po wyborach. Debata pokazała ogromną przepaść pomiędzy światem polskiej polityki zupełnie oderwanej od realiów geopolityki. Na setki profesjonalnych instytucji zajmujących się polityką i strategicznymi dla państwa polskiego obszarami geopolityką zajmuje się wąska grupa ludzi. Żeby nie być gołosłownym, dr Bartosiak przytoczył wiele konkretnych przykładów na brak myślenia geopolitycznego, również w najważniejszych obszarach polskiego państwa. Podam tylko jeden z nich: koncepcję udzielenia pomocy w ewentualnym konflikcie państw bałtyckich z Rosją i ewentualną reakcję wojska polskiego w obszarze kaliningradzkim. Czy mamy takie warianty? Czy wojsko ćwiczy takie scenariusze i czy posiadamy wiedzę, jak zachowają się w takiej sytuacji Amerykanie? Czy istnieją ścieżki komunikacyjne pomiędzy MSZ a ministerstwem obrony? Te pytania można mnożyć. Pokazują one, jak wiele jest do zrobienia w polskim państwie. Jeśli nawet są takie decyzje podejmowane w strategicznych gabinetach, to czy mogą one wyjść na korytarze tych instytucji bez podjęcia ryzyka ich natychmiastowego upublicznienia? Wojna polsko-polska pokazuje wielki chaos i anarchizację polskiego państwa. Brak ochrony polskich interesów, powszechny nepotyzm i kulturę rabunku państwa w każdym z obszarów, aby się tylko obłowić. Państwo nasze jest chore i trzeba je natychmiast naprawiać. Leży to w interesie wszystkich racjonalnie myślących Polaków, o czym również dyskutuje się wśród Polonii za oceanem. Lecz nie można nas odsunąć od tej dyskusji. Trzeba umieć Polonię zintegrować w system państwa polskiego. To, że mieszkamy w strategicznych dla Polski państwach, jest naszą zaletą, jesteśmy dziennikarzami, biznesmenami, naukowcami, lekarzami, osobami wpływowymi w danym kraju zamieszkania i możemy działać w interesie państwa polskiego. Trzeba tylko usiąść z nami przy stole konferencyjnym i zadać pytanie: Co możemy zrobić razem dla Polski?

Z naszego punktu widzenia konieczne jest inne myślenie o polskich placówkach dyplomatycznych. Posłużę się przykładem z Instytutu Spraw Międzynarodowych, którego byłem wieloletnim członkiem. Pomagałem wówczas przy organizacji wizyt kilku znaczących dyplomatów. Po pytaniu: „Z kim Pan/Pani chciałby/chciałaby się spotkać w Milwaukee?”, zawsze padała ta sama odpowiedź: „Ze środowiskiem biznesowym”. Wyjątkiem był polski dyplomata, który chciał zobaczyć słynne Milwaukee Art Museum. To pokazuje i potwierdza wnioski z debaty, którą oglądałem. Polskie placówki dyplomatyczne nie zajmują się polską gospodarką, a specjalista ds. Polonii musi – tak jak cała obsada takiej placówki – być z Polski. Ambasadorem Izraela w USA jest urodzony i wykształcony w Ameryce Ron Dermer. Studiował w prestiżowej, biznesowej Wharton School of the University of Pennsylvania. My też wysyłamy nasze dzieci na studia do prestiżowych szkół, ale w Polsce nikt o nas nie myśli jako o wartości dodanej, tylko jesteśmy dla państwa problemem, z którym do dziś nie wiadomo, co zrobić.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe