REKLAMA

Centrum Informacyjne Sejmu: Procedura wyboru sędziów do TK będzie powtórzona

Procedura wyboru sędziów do Trybunału Konstytucyjnego będzie musiała być powtórzona – informuje Centrum Informacyjne Sejmu. Powodem jest zbieg dat końca kadencji Sejmu i końca kadencji Parlamentu.
Garcija-commonswiki Centrum Informacyjne Sejmu: Procedura wyboru sędziów do TK będzie powtórzona
Garcija-commonswiki / wikimedia creative commons

CIS powołuje się na orzecznictwo TK, które wskazuje, że sędziów powinien wybierać Sejm tej kadencji, w trakcie której zostało opróżnione stanowisko. Kadencje trzech sędziów TK kończą się 3 grudnia. To Marek Zubik, Piotr Tuleja i Stanisław Rymar wybrani w czasach rządów PO-PSL

Klub PiS zgłosił jako kandydatów Stanisława Piotrowicza, Krystynę Pawłowicz i Elżbietę Chojną-Duch.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, wnioski w sprawie kandydatów do TK składa się marszałkowi w terminie 30 dni przed upływem kadencji. Klub PiS - jak poinformowano w poniedziałek - zgłosił jako kandydatów na sędziów TK Stanisława Piotrowicza, Krystynę Pawłowicz i Elżbietę Chojną-Duch.

Marszałek Sejmu i kierownictwo Kancelarii Sejmu są świadome, że procedura będzie musiała zostać powtórzona po rozpoczęciu nowej, IX kadencji Sejmu. Wynika to zarówno z zasady dyskontynuacji prac parlamentarnych, jak i orzecznictwa TK, który wskazał, że sędziów TK wybierać powinien Sejm tej kadencji, w trakcie której zostało opróżnione stanowisko sędziego TK – informuje dyrektor CIS.

Sejm IX kadencji zbiera się na pierwszym posiedzeniu 12 listopada. Wnioski PiS ze zgłoszeniami do TK zostały złożone w Sejmie 31 października.

Źródło: CIS, Onet


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura