REKLAMA

Urlop to prawo pracownika i obowiązek pracodawcy

Gdy Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrolę w Trybunale Konstytucyjnym, okazało się, że są tam duże nieprawidłowości jeśli chodzi o udzielanie urlopów wypoczynkowych. Ogromne zaległości urlopowe powodowały, że odchodzący sędziowie otrzymywali odprawy przekraczające nawet 100 tys. zł. Według PIP taka sytuacja wymaga zmiany.
 Urlop to prawo pracownika i obowiązek pracodawcy
/ www.pexels.com

O urlopach w TK, ale także ogólnie o zasadach udzielania i korzystania z urlopu wypoczynkowego, będącego prawem przysługującym pracownikom i obowiązkiem pracodawców, mówił w programie Gospodarczy Temat Dnia Wojciech Gonciarz z Państwowej Inspekcji Pracy.

 

W czasie kontroli inspektor pracy stwierdził dosyć znaczące zaległości urlopowe dotyczące urlopów za lata 2014-2015. W największym stopniu dotyczyło to sędziów, w pewnym zakresie także pracowników zwykłych Trybunału.

 

Jak podkreślił Wojciech Gonciarz, w przypadku prawa do urlopu wypoczynkowego mamy do czynienia z dwoma kwestiami. - Chodzi o prawo majątkowe, ale przede wszystkim o prawo pracownika do odpoczynku. Prawo do regeneracji sił to podstawowy cel urlopu – wyjaśnił gość.

 

Dodał, że ekwiwalent i pieniądze to rzecz wtórna. - Najważniejsza jest ochrona zdrowia pracownika i jego sił. Mówi się, że rzetelny wypoczynek, który ma wpływ na prawdziwą regenerację organizmu, wynosi trzy tygodnie – podsumował Gonciarz.

Więcej w całej rozmowie.

 

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

 

Całą rozmowę można wysłuchać tutaj: http://www.polskieradio.pl/130/2791/Artykul/1715008,Kontrola-PIP-wykazala-nieprawidlowosci-w-Trybunale-Konstytucyjnym

AG


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura