REKLAMA

"[video] Myślicie, że po burzy Netflix wycofał się z kłamstw historycznych? To zobaczcie to

- Jesteśmy świadomi zaniepokojenia związanego z serialem „Iwan Groźny z Treblinki” i pilnie przyglądamy się sprawie - w takich słowach odniósł się do listu premiera Mateusza Morawieckiego rzecznik Netflixa. Polskie władze od jakiegoś już czasu próbują wpłynąć na twórców amerykańskiej produkcji, aby nie zakłamywali historii w sposób krzywdzący Polskę. Niestety, kolejny odcinek jest utrzymany w tej samej narracji.
 "[video] Myślicie, że po burzy Netflix wycofał się z kłamstw historycznych? To zobaczcie to
/ print screen/TT/Grzesiek Dumała

Miniserial dokumentalny "Iwan Groźny z Treblinki" (oryginalny tytuł: "The Devil Next Door") to nowy serial dostępny na platformie Netflix. Opowiada o Iwanie Demianiuku, ukraińskim zbrodniarzu wojennym, strażniku obozu zagłady w Treblince podczas II wojny światowej.

Film wzbudził oburzenie z powodu pojawienia się w nim mapy, która przedstawiała lokalizację obozów zagłady. Rozmieszczenie miejsc obozów śmierci zostało nałożone na ówczesne granice Polski.

Polskie władze zainteresowały się sprawą , stwierdzając, że produkcja Netflixa fałszuje historię i sugeruje istnienie polskich obozów śmierci. MSZ w poście zamieszonym na Twitterze podkreśliło, że w czasie, o którym mowa, Polska była okupowana, a odpowiedzialność za obozy ponosiły nazistowskie Niemcy.

 

Także premier Mateusz Morawiecki napisał list do Reeda Hastingsa, szefa platformy Netflix,

– Napisałem list do szefa Netflix pana Reeda Hastingsa w sprawie nieścisłości historycznych w produkcjach filmowych na tej platformie. Być może dla ich twórców to mało znaczące pomyłki, ale są bardzo krzywdzące dla Polski i naszym zadaniem jest stanowczo zareagować. Mam nadzieję, że moje argumenty spotkają się ze zrozumieniem osób zarządzających Netflixem

– pisał premier.

Do sprawy odniósł się rzecznik prasowy amerykańskiego giganta:

Jesteśmy świadomi zaniepokojenia związanego z serialem „Iwan Groźny z Treblinki” i pilnie przyglądamy się sprawie


Niestety, pomimo wszystkich interwencji, pojawił się kolejny, trzeci odcinek serialu, w którym prawda historyczna wciąż jest zakłamywana.

 

 

CZYTAJ TAKŻE: Skandaliczny dokument Netflixa. Red. Grzędziński: MSZ powinien zobaczyć i interweniować
 

źródło: TVP Info, wPolityce.pl, TVN24

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura