Problemy Netflixa. IPN zapowiedział pozew ws. szkalujących Polaków "nieścisłości" historycznych

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma poinformował media, że Instytut podejmie działania prawne w sprawie serialu "Iwan Groźny z Treblinki". 
 Problemy Netflixa. IPN zapowiedział pozew ws. szkalujących Polaków "nieścisłości" historycznych
/ Wikipedia CC BY-SA 2.0
„Iwan Groźny z Treblinki” to nowy serial dostępny na platformie Netflix. Opowiada o Iwanie Demianiuku, strażniku obozu koncentracyjnego w Treblince. Film wzbudził spore oburzenie z powodu pojawienia się w nim mapy, która przedstawiała lokalizację obozów zagłady. Rozmieszczenie miejsc obozów śmierci zostało nałożone na ówczesne granice Polski. Sprawa doczekała się reakcji polskiego MSZ i premiera Morawieckiego.

Czytaj więcej:"Polskie" obozy zagłady w serialu Netflix. Interwencja premiera Morawieckiego u szefa producenta
 

W pierwszej kolejności wezwiemy Netflixa do usunięcia naruszenia prawa. To wezwanie przedsądowe, taka jest procedura. W wezwaniu będziemy domagać się usunięcia mapy i zamieszczenia wyjaśnień w tym samym kanale dystrybucyjnym


- poinformował media wiceprezes IPN Mateusz Szpytma. Ponadto Instytut zareaguje na opublikowaną przez agencję Reuters depeszę w tej sprawie. Użyto w niej sformułowania "naziści", zamiast "Niemcy". Zdaniem IPN-u konsekwencją tak "enigmatycznych" sformułowań jak "naziści" są potem takie historie jak z mapą z serialu o Iwanie Demjaniuku.
 

Holokaust był przedsięwzięciem państwowym niemieckim. Proponujemy, żeby używano "German" lub "Nazi German" - tak jak jest to w oficjalnej nazwie obozu, zgodnie z nazewnictwem UNESCO


- podsumował wiceprezes IPN.

źródło: niezalezna.pl

raw/k

#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe