REKLAMA

"To chyba precedens". PE krytykuje Polskę za obywatelski projekt dot. edukacji seksualnej

Parlament Europejski przyjął rezolucję, która potępia Polskę za projekt ustawy dotyczący edukacji seksualnej.
 "To chyba precedens". PE krytykuje Polskę za obywatelski projekt dot. edukacji seksualnej
/ fot. Pixabay
W październiku, podczas ostatniego posiedzenia Sejmu VIII kadencji, debatowano nad projektem obywatelskim dotyczącym nowelizacji Kodeksu karnego przygotowanym przez inicjatywę „Stop pedofilii”. Projekt ma na celu zapewnienie prawnej ochrony dzieci i młodzieży przed deprawacją seksualną i demoralizacją.

Sejm skierował do dalszych prac w komisji. Izba odrzuciła wniosek posłów PO-KO o odrzucenie nowelizacji w całości. Za dalszymi pracami głosowało 243 posłów, 150 było przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu.

Do projektu nowelizacji Kodeksu karnego odnieśli się europejscy parlamentarzyści, którzy przyjęli rezolucję potępiającą Polsce za projekt ustawy. Za rezolucją zagłosowało 471 europarlamentarzystów, 128 było przeciw, zaś 57 wstrzymało się od głosu.

Zdaniem Parlamentu Europejskiego proponowany projekt ustawy grozi w szczególności edukatorom seksualnym, w tym nauczycielom, pracownikom służby zdrowia, organizacjom społeczeństwa obywatelskiego czy rodzicom.

Posłowie podkreślają, że brak informacji i edukacji na temat seksu i seksualności zagraża bezpieczeństwu młodych ludzi i „czyni ich podatnymi na wykorzystywanie seksualne”.

O tym, że PE przyjął rezolucję, poinformował także lider Wiosny Robert Biedroń. – To bardzo klarowny przekaz: mamy XXI wiek, a nie średniowiecze. Polskie dzieci mają prawo do rzetelnej edukacji – uważa lewicowy polityk.

Jeden z użytkowników Twittera uważa jednak, że to prawdopodobnie precedens, że „PE wydaje rezolucję krytykującą kraj członkowski za obywatelski projekt ustawy, który nawet nie został przyjęty”.
Źródło: onet.pl/twitter.com
kpa

#REKLAMA_POZIOMA#


Ankieta
Czy wziąłbyś udział w Powstaniu Warszawskim?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy wziąłbyś udział w Powstaniu Warszawskim?
Tygodnik

Opinie

Popkultura