REKLAMA

Deutschlandfunk o wyroku TSUE: "Przeciwnicy rządu PiS już świętowali. Morawiecki uskrzydlony wyrokiem"

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział na pytanie prejudycjalne dotyczące tego czy KRS gwarantuje niezależność nominacji sędziowskich oraz czy w związku z tym sędziowie powołani do Izby Dyscyplinarnej mogą być uznani za niezależnych od polityki. Trybunał wskazał, że organem właściwym do takiej oceny jest polski Sąd Najwyższy. A tak do sprawy odniósł się red. Kellermann z niemieckiego Deutschlandfunk w artykule "TSUE pozostawia Polsce decyzję"
 Deutschlandfunk o wyroku TSUE: "Przeciwnicy rządu PiS już świętowali. Morawiecki uskrzydlony wyrokiem"
/ screen YouTube

- Przeciwnicy rządu PiS już świętowali. Byli przekonani, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyda jednoznaczny werdykt i że zakwestionuje z kretesem reformę sądownictwa w Polsce. Ale tak się nie stało. Sędziowie w Luksemburgu wypowiedzieli się zdumiewająco powściągliwie.
(...)
w Krajowej Radzie Sądownictwa od momentu wprowadzenia reformy również zasiadają już w większości sędziowie, którzy zaakceptowani zostali przez parlament, czyli de facto przez PiS. I tak koło się zamyka. Starą KRS, w której zasiadało znacznie mniej sędziów z klucza politycznego, PiS po prostu rozwiązał. W ten sposób polski rząd likwiduje trójpodział władzy.


- pisze Kellermann nie wyjaśniając czy przeszkadza mu znacznie większy wpływ polityków na wybór sędziów do różnych gremiów w Niemczech

- PiS od czterech lat jest ostro krytykowany za swoją reformę, ale wyborcy nadal im ufają. Dzisiejsze expose starego i nowego premiera można byłoby sprowadzić do słów: "dalej tak jak dotąd". Również przy reformie sądownictwa Mateusz Morawiecki zamierza trwać nadal, uskrzydlony dodatkowo wyrokiem z Luksemburga.
(...)
Wygląda więc na to, że aż do wyborów prezydenckich w przyszłym roku PiS podejmować będzie jak najmniej kontrowersyjnych ze swojego punktu widzenia kroków. A Europejski Trybunał Sprawiedliwości bardzo mu dzisiaj pomógł.


- konstatuje Kellermann

tłumaczenie: Marian Panic

Źródło: Deutschlandfunk.de

Ankieta
Czy wziąłbyś udział w Powstaniu Warszawskim?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy wziąłbyś udział w Powstaniu Warszawskim?
Tygodnik

Opinie

Popkultura