P. Duda do Premiera: neutralność klimatyczna do 2050 r. oznacza dla Polski katastrofę

Od 500 do 700 mld Euro kosztować będzie polską gospodarkę wprowadzenie tzw. neutralności klimatycznej do 2050 r, którą proponuje Rada Europejska. Przy czym nie definiuje co oznacza pojęcie „neutralności klimatycznej”. Przed szczytem klimatycznym Rady przewodniczący „Solidarności” w liście do premiera Mateusza Morawieckiego wzywa Polski rząd do zablokowania pomysłów RE, które dla polskiej gospodarki oznaczają katastrofę.
 P. Duda do Premiera: neutralność klimatyczna do 2050 r. oznacza dla Polski katastrofę
/ Krystian Maj - KPRP

- Polska delegacja podczas następnego szczytu Rady Europejskiej powinna domagać się w szczególności określenia pojęcia neutralności klimatycznej, jako zrównoważenia pomiędzy emisją CO2, a pochłanianiem tego gazu przez środowisko oraz zmiany horyzontu czasowego, w którym ten cel ma zostać osiągnięty – czytamy w liście przewodniczącego „Solidarności” Piotra Dudy do premiera Mateusza Morawieckiego.


Przewodniczący odnosi się w ten sposób do propozycji RE, która nie definiuje o co chodzi. Czy neutralność klimatyczna oznacza zrównoważenie emisji z pochłanianiem przez środowisko – jak chce „Solidarność” -  czy brak emisji w ogóle. Przewodniczący również niezwykle ostro odnosi się do proponowanego terminu jej uzyskania, który w stosunku do Porozumienia Paryskiego ma być skrócony o 50 lat!

- Skrócenie horyzontu o 50 lat, czego domaga się Rada Europejska, doprowadzi do likwidacji wielu segmentów gospodarki. Z gospodarczej mapy naszego kraju znikną przedsiębiorstwa z branży paliwowej, gazowniczej, hutniczej, wydobywczej, cementowej, a także znaczna część przemysłu motoryzacyjnego i chemicznego – pisze Piotra Duda.


Jego zdaniem nie skompensuje tego powtarzana przez unijnych polityków tzw. „sprawiedliwa transformacja”, mająca być formą wsparcia dla krajów i regionów najbardziej narażonych na skutki zaostrzenia polityki klimatycznej UE, bo są jedynie pustymi zapowiedziami, za którymi nie stoją żadne działania i pieniądze.

- Realizacja postulatu neutralności klimatycznej do 2050 roku oznaczałaby dla polskiej gospodarki koszt rzędu 500-700 mld Euro, co przyznał minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas niedawnego gospodarczego „Kongresu 590” - czytamy w liście.


Odnosząc się do samego pomysłu ograniczania polityki klimatycznej jedynie do samej Unii, przewodniczący ostrzega, że wbrew zamierzeniom spowoduje to wzrost globalnej emisji, gdyż wyrugowany w Europie przemysł zostanie przeniesiony tam, gdzie nie obowiązują żadne zasady ochrony klimatu.

- Zamknięcie europejskich hut, czy cementowni nie sprawi, że przestaniemy w Europie używać stai czy cementu. Jedyna różnica będzie polegać na tym, że tych i wielu innych dóbr nie będziemy już produkować zapewniając miejsca pracy własnym obywatelom i wzrost własnej gospodarce, ale zostaniemy zmuszeni do sprowadzania ich spoza UE z jeszcze większą szkodą dla środowiska – czytamy.


Zdaniem przewodniczącego import będzie pochodził z regionów świata, w których nie obowiązują żadne obostrzenia dotyczące emisji gazów cieplarnianych.

- W efekcie skutkiem realizacji polityki klimatycznej UE będzie nie tylko regres gospodarczy i zubożenie społeczeństwa, ale także – paradoksalnie – globalny wzrost emisji CO2.


Na koniec Piotr Duda zapowiada, że przyjęcie rozwiązań klimatycznych proponowanych przez RE spotka się z ostrym sprzeciwem „Solidarności”.

- Pracownicy funkcjonujących w Polsce zakładów przemysłowych doskonale zdają sobie sprawę z powagi zagrożenia, jakie dla ich miejsc pracy niesie kolejne zaostrzenie unijnej polityki klimatyczno-energetycznej. Z pewnością nie zabraknie im determinacji, aby tych miejsc pracy bronić nawet, jeżeli będzie to oznaczać konieczność sięgnięcia po najbardziej radykalne formy protestu – ostrzega przewodniczący „Solidarności”.


Cały list do premiera można przeczytać tutaj>>>

ml

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Stanęli w obronie sędzi, która uniewinniła zakłócających Mszę Świętą. Ta odpowiedź szefowej KRS im się nie spodoba Wiadomości
Stanęli "w obronie" sędzi, która uniewinniła zakłócających Mszę Świętą. Ta odpowiedź szefowej KRS im się nie spodoba

"Słuchając ustnych motywów rozstrzygnięcia, nie tylko odniosłam wrażenie, ale wręcz nabrałam pewności, że sędzia nie sprostała nakazom obiektywizmu i wyżej aniżeli prawo postawiła swoje przekonania" – pisze szefowa KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka komentując decyzję sądu dot. uniewinnienia osób zakłócających Mszę Świętą.

Dawid Kubacki nie wystąpi już w tym sezonie w konkursach Pucharu Świata Wiadomości
Dawid Kubacki nie wystąpi już w tym sezonie w konkursach Pucharu Świata

"To dla mnie koniec sezonu, ale nie to jest teraz najważniejsze" - pisze na Instagramie polski skoczek Dawid Kubacki, informując o zakończeniu swojego udziału w tegorocznym sezonie w Pucharze Świata.

Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 67 cudzoziemców próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik (Podlaskie) cztery osoby pokonały wpław graniczną rzekę Świsłocz - podała SG w raporcie z minionej doby.

Brytyjski wiceminister obrony: „Jesteśmy gotowi pomóc Polsce wypełnić luki w systemie obrony powietrznej” Wiadomości
Brytyjski wiceminister obrony: „Jesteśmy gotowi pomóc Polsce wypełnić luki w systemie obrony powietrznej”

Wiceminister obrony Wielkiej Brytanii James Heappey rozmawiał z "Die Welt". Zapewnił, że Londyn jest gotów udzielić pomocy Polsce. Chodzi o zapełnienie luki w systemie obrony powietrznej, jaka powstanie po przekazaniu myśliwców MiG-29 dla Ukrainy.

Przerwałam ciążę w łazience. Dzieci były ze mną. Oglądaliśmy Madagaskar Wiadomości
"Przerwałam ciążę w łazience. Dzieci były ze mną. Oglądaliśmy "Madagaskar""

W kwietniu ubiegłego roku w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga ruszył proces Justyny Wydrzyńskiej. Chodzi o działaczkę Aborcyjnego Dream Teamu, która została oskarżona o udzielenie pomocy w aborcji z naruszeniem przepisów ustawy.

Kuba Wojewódzki pod ostrzałem. Doda wbija szpilę gwieździe TVN w głośnej aferze Wiadomości
Kuba Wojewódzki pod ostrzałem. Doda wbija szpilę gwieździe TVN w głośnej "aferze"

Doda zabrała głos w głośnej "aferze", jaka rozpętała się po niedawnych słowach Kuby Wojewódzkiego. Gwiazdor TVN pod ostrzałem...

Rosjanie wszczęli postępowanie przeciw sędziom Międzynarodowego Trybunału Karnego Wiadomości
Rosjanie wszczęli postępowanie przeciw sędziom Międzynarodowego Trybunału Karnego

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął postępowanie karne przeciwko prokuratorowi i sędziom Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), którzy wydali nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. 

Czy Dawid Kubacki wystartuje jeszcze w Pucharze Świata? Apoloniusz Tajner zabiera głos Wiadomości
Czy Dawid Kubacki wystartuje jeszcze w Pucharze Świata? Apoloniusz Tajner zabiera głos

Apoloniusz Tajner zabrał głos ws. przyszłości Dawida Kubackiego, który niespodziewanie wycofał się z ostatniego konkursu Raw Air 2023. Decyzja skoczka była dużym zaskoczeniem dla jego fanów.

Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III usuwa syna z oficjalnej listy

W Pałacu Buckingham wrze. Przypomnijmy, że wielkimi krokami zbliża się koronacja króla Karola III. Brytyjskie media donoszą o kolejnej kontrowersyjnej decyzji monarchy. Wygląda na to, że relacje Karola i księcia Harry'ego uległy całkowitej destrukcji.

Budowa odcinka gazociągu przesyłowego w Polsce. KE podjęła decyzję Wiadomości
Budowa odcinka gazociągu przesyłowego w Polsce. KE podjęła decyzję

Komisja Europejska zatwierdziła ponad 124 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na okres programowania 2014-2020 na budowę 253-kilometrowego odcinka gazociągu przesyłowego między Leśniewicami a Wronowem w województwach mazowieckim, łódzkim i lubelskim.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe