REKLAMA

NASA ostrzega: Asteroida JF1 może zderzyć się z Ziemią

Jak podają brytyjskie media, 6 maja 2020 roku w pobliżu Ziemi znajdzie się asteroida JF1. NASA opublikowała już ostrzeżenie w tej sprawie. Okazuje się, że jeśli asteroida będzie kontynuować swoją obecną trajektorię, może uderzyć z siłą 230 kiloton trotylu, czyli piętnaście razy większą niż siła bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę w 1945 roku, która uwolniła energię odpowiadającą około 15 kilotonom – czytamy na express.co.uk.
 NASA ostrzega: Asteroida JF1 może zderzyć się z Ziemią
/ pixabay.com
Naukowcy  podają, że w przybliżeniu rozmiar asteroidy odpowiada wielkiej piramidzie w Gizie. Gdyby zatem JF1 uderzyła w zaludniony obszar Ziemi, mogłaby spowodować śmierć nawet miliona osób.

NASA szacuje prawdopodobieństwo zderzenia JF1 z Ziemią na 1 do 3800, czyli w przybliżeniu na 0,026 proc. Jest to „niewielka, ale znacząca szansa”, dlatego uczeni ze względu na wielkość asteroidy będą ją stale monitorować.

Ze względu na niebezpieczeństwo, jakie stwarza możliwość kolizji asteroidy z Ziemią, naukowcy z Europy i USA pracują nad rozwiązaniami, które miałyby zmienić tor lotu obiektu.

W ramach projektu pod nazwą Asteroid Impact Deflection Assessment (AIDA), naukowcy chcą zmienić tor lotu wybranej wcześniej asteroidy Didymos.

Pierwszy etap misji ma polegać na rozbiciu statku kosmicznego o asteroidę. W tym samym czasie drugi satelita będzie rejestrował parametry Didymosa i badał, czy zmieni on swoją trajektorię.

/ Źródło: Express.co.uk

pec

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura