REKLAMA

Jerzy Bukowski: Kiedy przyjść i co zabrać ze sobą do celi?

Przyjęcia do zakładu karnego są wyłącznie od godziny 8.00 do 16.00.
 Jerzy Bukowski: Kiedy przyjść i co zabrać ze sobą do  celi?
/ morguefile.com
            Do więzienia nie można zgłosić o dowolnej porze się w celu odbycia kary pozbawienia wolności. Przekonało się o tym dwóch mężczyzn, którzy zostali skazani za niegroźną bójkę i postanowili odsiedzieć swój wyrok zamiast go odpracować.
            Jak poinformował portal LoveKraków, do zakładu karnego przy ulicy Montelupich przyszli tak, jak stali, ale że było za późno i nie mieli odpowiedniego wyposażenia, strażnik kazał im wrócić następnego dnia z niezbędnymi rzeczami.
            Portal postanowił sprawdzić, co trzeba zabrać za sobą do więzienia, co można w nim mieć, a czego na pewno nie.
            „Jak wiele rzeczy w naszym kraju, aspekt ten regulują przepisy, a konkretnie Kodeks Karny Wykonawczy. Określona została liczba i rodzaj przedmiotów. Reszta znajduje się w regulaminach” - czytamy na stronie https://lovekrakow.pl/.
            - Uzależnione jest to także od podgrupy klasyfikacyjnej osadzonego - wyjaśniła portalowi rzeczniczka prasowa Okręgowej Służby Więziennej w Krakowie kapitan Anna Czajczyk.
            Na co pozwala prawo?
            „Jeśli już trafimy do celi, to możemy w niej trzymać dokumenty związane z naszym postępowaniem. Do tego jedzenie, które nie przekracza 6 kg i naczynia, z których będziemy mogli spożywać posiłki. Jeśli ktoś pali, to i wyroby tytoniowe będą mogły zostać wraz z nim za kratami. Wśród przedmiotów, które może trzymać osadzony są także: środki higieny osobistej, przedmioty osobistego użytku, zegarek, listy oraz fotografie członków rodziny i innych osób bliskich, przedmioty kultu religijnego (10 sztuk, wymiary maksymalne 25 x 15 cm), materiały piśmienne, notatki osobiste, książki (5 szt. własnych), prasę (do pół kilograma) i gry świetlicowe. A gdy jesteś naprawdę grzecznym więźniem, dyrektor zakładu karnego może zezwolić ci na posiadanie w celi sprzętu audiowizualnego, komputerowego oraz innych przedmiotów w tym także podnoszących estetykę pomieszczenia lub będących wyrazem kulturalnych zainteresowań skazanego, jeżeli posiadanie tych przedmiotów nie narusza zasad porządku i bezpieczeństwa obowiązujących w zakładzie karnym. Pamiątki rodzinne, obrazki św. Dyzmy i zdjęcia pierwszej dziewczyny też są dozwolone” - napisał portal.
            - Czyli osadzony może posiadać w celi np. telewizor lub konsolę, jednak musi uzyskać wcześniej zgodę dyrektora jednostki. Zgoda uwarunkowana jest głównie zachowaniem skazanego - stwierdziła w rozmowie z LoveKraków kpt. Czajczyk.
            Z rzeczy zakazanych nie wolno mieć w więzieniu broni, środków odurzających, alkoholu, smartfonów, dyktafonów, kamer, przenośnych dysków.
            „W polskich więzieniach nie zobaczymy wszystkich osadzonych ubranych w jednakowe uniformy. Dużo zależy do tego, do jakiej kategorii nas przydzielono. Jeśli jesteśmy tymczasowo aresztowani (najczęściej przed i w trakcie postępowania przygotowawczego i później procesu), możemy mieć latem: pięć kompletów bielizny, dwie pary spodni (jedną dresową), dwie bluzy lub swetry, dwie pary obuwia i kurtkę przeciwdeszczową. W porze zimowej niewiele się zmienia, dochodzą jedynie takie rzeczy, jak ciepła kurtka, szalik, czapka czy rękawiczki. Z takich samych zestawów mogą korzystać skazani zakwalifikowani do odbywania kary w zakładzie karnym typu półotwartego i otwartego. Nieco inaczej jest z więźniami zamkniętego zakładu karnego. Ci mają do dyspozycji po jednej parze spodni dresowych, bluzę i krótkie spodenki, z których mogą korzystać w celi i w trakcie zajęć ruchowych” - czytamy w portalu.
            A co, jeżeli ktoś nie zgromadził stosownego ubrania i potrzebnych przedmiotów, bo zatrzymano go w skąpym stroju wczesnym rankiem?
            - Dostaną niezbędną odzież oraz podstawowe środki higieniczne. „Problem” pojawia się, kiedy wprost z lotniska do nas trafiają i mają ze sobą kilka walizek. Wtedy musimy je gdzieś przechować i wezwać rodzinę - powiedziała pół żartem na zakończenie rozmowy z LoveKraków rzeczniczka SOW w Krakowie.
            No i trzeba koniecznie zapamiętać, że przyjęcia do zakładu karnego są wyłącznie od godziny 8.00 do 16.00.
 
 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura