REKLAMA

[W EMPIKACH] Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". Peja: zawsze mam coś do zrobienia

– Jeżeli kochasz to, co robisz, i zajmujesz się tym więcej niż ustawowe 8 godzin pracy, nagrywasz kolejną płytę, jakby była twoją pierwszą, i wciąż masz tę samą młodzieńczą energię i ambicję, to już jest to sukces sam w sobie… Jesteś niezłomny i idziesz do przodu. Nieważne, co mówią inni. Nawet jakbym nie sprzedał żadnej płyty, to nie skończyłbym robić nagrań – w najnowszym „Tygodniku Solidarność” mówi Peja, raper, autor tekstów, producent, kompozytor i wydawca, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
 [W EMPIKACH] Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność". Peja: zawsze mam coś do zrobienia
/ Foto. TS


Co jeszcze w rozmowie z popularnym raperem? Czy Peja jest niewygodny dla branży?

– Nie wiem. Raczej nie. Nie utożsamiam się z branżą. Mógłbym zresztą powiedzieć, że wchodzę w jej skład. Lecz to nie ja zasiadam w gremium. Zresztą była możliwość zwyciężyć w różnych kategoriach, na które głosowali słuchacze, i tutaj też nic nie ugrałem, więc muszę skarcić moich fanów (śmiech). Zawiedliście mnie i rozliczę was po swojemu, wiecie, co z tym zrobić (śmiech). Widząc, kto zasiada w gremium przyznającym Popkillery, nie chciałbym mówić, że znaczna część z nich mnie nie lubi, a druga się nie zna, ale rzeczywiście po części tak uważam. Ciężko więc będzie tam coś wygrać choćby w przyszłym roku (śmiech). Pewnie przyjdę na galę, by poczuję ducha potrzeby tych nagród. Jednak będę nadal opiniował, żeby to właśnie Fryderyki stały się dla środowiska hiphopowego najbardziej prestiżową z nagród. Zachęcam artystów hiphopowych, aby brali udział w głosowaniu do Fryderyków, stając się członkami Akademii Fonograficznej, jak ja na przykład. Wtedy będziemy mieć jeszcze większe przełożenie na to, czy będziemy się bardziej liczyć w branży. 
O tym, czy grożą nam problemy z energią atomową pisze Paweł Pietkun 

Awarii elektrowni atomowej boją się dzisiaj wszystkie kraje w Europie i na świecie. Technologie, według których budowano te znajdujące się w krajach byłego bloku wschodniego, są na tyle przestarzałe i niebezpieczne, że Litwa i Niemcy rezygnują z energii atomowej w ogóle – przynajmniej na razie. Czy w ich ślady pójdą również Czesi i Belgowie?
W dziale polityka Jakub Pacan zauważa, że „Schetyna traci monopol na anty-PiS

Przez lata bipolarnego sporu na linii PiS – PO, który zaabsorbował znaczną część emocji politycznych w Polsce, ludzie Platformy przyzwyczaili się do tego, że to oni wyznaczają standardy opozycyjności i antyPiS-u. Miesiąc po wyborach parlamentarnych, 13 października, po exposé premiera Morawieckiego i pierwszych głosowaniach w Sejmie IX kadencji pojawia się nowe oblicze opozycji i nowy styl walki z Prawem i Sprawiedliwością, który dla PO może okazać się wielce kłopotliwy. Okazuje się bowiem, że posłowie SLD z przybudówkami pokazują mniej konfrontacyjny styl opozycyjności niż ten PO. W czasie gorących debat nad ustawą o zniesieniu trzydziestokrotności posłowie SLD deklarowali, że poprą projekt rządowy w głosowaniu. Lewica dała tym samym sygnał, nie pierwszy raz zresztą, że motywowana dobrem państwa jest gotowa do warunkowego kompromisu z rządem w obszarach, które leżą jej na sercu.


Z Wiesławem Królikowski, przewodniczącym Regionu Koszalińskiego „Pobrzeże” NSZZ Solidarność, rozmawia Marcin Koziestański

 Myślę, że największą bolączką całej Solidarności jest zapotrzebowanie na liderów. Jeśli chodzi o członków związku, to udaje nam się ich gromadzić, gorzej jest jednak właśnie z liderami. 

– mówi nam Wiesław Królikowski. 


Co ponadto w numerze? 
  • Paweł Pietkun rozmawia z dr. Łukaszem Młynarkiewiczem p.o. prezesa Państwowej Agencji Atomistyki
  • Teresa Wójcik pisze o expose premiera Morawieckiego
  • Expose w rozmowie z Mateuszem Kosińskim komentuje poseł PiS Joanna Lichocka
  • Teresa Wójcik w tekście gospodarczym raportuje, że „Unia Europejska rezygnuje z gazu” 
  • Ewa Kędzior rozważa „Regulamin wynagradzania czy układ zbiorowy pracy”
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz o różnicach płci 
  • Sebastian Pytel recenzuje "Króla", najnowszy historyczny film ze stajni Netflixa
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę "Otwierać, milicja! o powieści kryminalnej w PRL"
  • Bartosz Boruciak rozmawia z Miką Urbaniak i Victorem Daviesem
  • Mateusz Kosiński rozmawia z dr. Jarosławem Szarkiem, prezesem IPN-u o „Encyklopedii Solidarności” 
Najnowszy numer "TS" (47/2019) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura