REKLAMA

Najnowszy numer Tygodnika Solidarność: Piotr Duda o roli górników w bezpieczeństwie energetycznym Polski

– Zawód górnika jest kluczowy dla naszego bezpieczeństwa energetycznego, a tym samym dla naszej suwerenności - powiedział Piotr Duda w rozmowie z redaktorem naczelnym "TS" Michałem Ossowskim oraz Teresą Wójcik - ekspert ds. energetyki i geopolityki. Co więcej w temacie numeru?
 Najnowszy numer Tygodnika Solidarność: Piotr Duda o roli górników w bezpieczeństwie energetycznym Polski
/ Okładka Tygodnika Solidarność nr 49/2019
TYGODNIK SOLIDARNOŚĆ OD WTORKU DO KUPIENIA W SALONACH PRASOWYCH "EMPIK"

Zapowiedź najnowszego numeru:W specjalnym wywiadzie na okres Barbórki, Piotr Duda wyjaśnia dlaczego polski węgiel jest tak ważny dla naszego Państwa i nie powinniśmy z niego rezygnować na rzecz tylko i wyłącznie odnawialnych źródeł energii.

W Polsce jeszcze przez dziesięciolecia podstawowym paliwem przy produkcji prądu, i to taniego prądu, będzie węgiel.

 

Energia ze źródeł odnawialnych jest nie tylko wielokrotnie droższa, ale również zawodna.Dlaczego wg przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Europa staje się peryferiami światowej gospodarki? O tym w całym wywiadzie.

--

Co więcej w wydaniu nr 49/2019 "TS"?


Kim jest św. Barbara?
Wyjaśnia red. Mateusz Kosiński w swoim artykule "Święto zawodowe i duchowe"

Dzień św. Barbary, patronki prac trudnych, obchodzimy w Kościele katolickim 4 grudnia, a w Cerkwi prawosławnej 17 grudnia. Pierwsze obchody barbórkowe datowane są na polskich ziemiach już od XVIII wieku, gdy górnicy w uroczystych mundurach udawali się na specjalną mszę św. Nierzadko uroczystość odbywała się pod ziemią, tuż przy figurze św. Barbary.--

Wywiad z Kamilem Bortniczukiem - posłem Porozumienia Jarosława Gowina, z którym rozmawiał red. Jakub Pacan.

Zjednoczona Prawica – ktoś to ładnie powiedział, więc zapożyczę – jest żaglowcem z trzema masztami. Największy ma PiS, ale są też dwa maszty wspierające, które pozwalają temu żaglowcowi wygrywać regaty, czyli wybory

- mówi poseł. 


--

Ważny temat związkowy: Castorama wypowiedziała wojnę Solidarności.
Relacjonujemy pikietę przeprowadzoną przed główną siedzibą zagranicznej korporacji. Na jej czele stanął Tadeusz Majchrowicz


--

W dziale kultura rozmowa Bartosza Boruciaka z kultowymi raperami: Rahimem i Fokusem ze składu Pokahontaz, tworzącymi niegdyś razem z tragicznie zmarłym "Magikiem" grupę Paktofonika.

W utworze „Średniowiecze” wykorzystaliście fragment przemówienia Józefa Piłsudskiego. Czyj to był pomysł?

Rahim: – W tym utworze czegoś brakowało. Trafiłem na przemówienie marszałka i zafascynowało mnie to, co mówi na temat ludzkiego głosu, który jest nagrywany. Sto lat temu człowiek mówił, że sobie nie wyobraża, że jego głos może zostać zarejestrowany. Chcieliśmy pokazać ten skok cywilizacyjny.
Fokus: – To nagranie Piłsudskiego zostało akurat zrekonstruowane w trakcie prac nad naszym albumem.A ponadto:
  • Jaśkowiak niebezpieczny dla Dudy - analizuje Jakub Pacan w swoim artykule dot. wyborów prezedenckich
  • "Powrót do Jedwabnego" Agnieszka Żurek przedstawia nowe fakty na podstawie świeżo wydanej książki Ewy Kurek, Wojciecha Sumlińskiego i Tomasza Budzyńskiego, która rzuca nowe światło na sprawę przerwanej ekshumacji.
  • Polska może być sercem światowej technologii - sugeruje Paweł Pietkun na podstawie sukcesów polskich studentów i młodych naukowców.
  • Burza w urzędzie miejskim w Słupsku - urząd miał zostać zlikwidowany. Po protestach "S" na razie wstrzymano się od tego pomysłu.
  • Impeachment Donalda Trumpa opisuje Teresa Wójcik
  • izrael na rozdrożu, czyli kryzys w Ziemi Świętej
  • - Dbam o bezpieczeństwo każdego górnika - mówi Waldemar Sopata, członek Komisji Krajowej i przewodniczący NSZZ Solidarność w Tauron Wydobycie ZG Sobieski

Zachęcamy do lektury!
 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura