"To była wojna wypowiedziana własnemu narodowi". W Radiu Gdańsk wspomnienia świadków Grudnia '81

Radio Gdańsk wspólnie z partnerami chce przypomnieć mieszkańcom Pomorza ofiarę osób represjonowanych w stanie wojennym i ich wkład w odzyskanie przez Polskę wolności. Rozgłośnia  odda głos bezpośrednim uczestnikom tamtych wydarzeń – zarówno na antenie, jak i w okolicznościowym bezpłatnym wydawnictwie. Ich wspomnienia będą emitowane od poniedziałku do piątku o godz. 12:20 i 19:50. 
 "To była wojna wypowiedziana własnemu narodowi". W Radiu Gdańsk wspomnienia świadków Grudnia '81
/ Czołgi T-55 w Zbąszyniu podczas stanu wojennego, Wikipedia - domena publiczna
13 grudnia mija kolejna rocznica wprowadzenia w 1981 roku stanu wojennego. Dokonał tego komunistyczny reżim, rządzący wówczas Polską, ale nieakceptowany przez Polaków. Była to wojna wypowiedziana własnemu narodowi. Tysiące ludzi zostało uwięzionych, internowanych i wyrzuconych z pracy. Jednak ludzie "Solidarności” dalej walczyli w podziemiu, aż do roku 1989.

Codziennie, od poniedziałku do piątku, od 2 do 13 grudnia, na naszej antenie będzie można wysłuchać wyjątkowych rozmów ze świadkami historii - osobami represjonowanymi.

Oprócz tego powstanie wyjątkowa płyta z materiałami Radia Gdańsk, dotyczącymi stanu wojennego, bohaterów "Solidarności" i osób represjonowanych.


INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ: "NA ULICE WYJECHAŁY CZOŁGI"
"Stan wojenny został ogłoszony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Ci, którzy wówczas, w niedzielny poranek, czekali na emisję kultowego "Teleranka", nie doczekali się. Wprowadzono godzinę milicyjną, na ulice wyjechały czołgi. Zablokowano połączenia telefoniczne, a żeby wyjechać z miasta do miasta, potrzebna była specjalna przepustka. Władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z gen. Wojciechem Jaruzelskim na czele.

Tej samej nocy, kiedy wprowadzono stan wojenny, w Sali BHP Stoczni Gdańskiej skończyła obrady Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność". Po ich zamknięciu milicja zatrzymała większość działaczy władz krajowych związku, w tym Andrzeja i Joannę Gwiazdów, Lecha Kaczyńskiego, Jacka Merkla, Arkadiusza Rybickiego, Lecha Sobieszka i Krzysztofa Wyszkowskiego, a także członków i pracowników Komisji Krajowej, Zarządu Regionu Gdańskiego, działaczy komisji zakładowych "S" oraz członków KOWzP, NZS i RMP.

O 2:45 wyprowadzono z domu Lecha Wałęsę, którego następnie przerzucono samolotem przez Warszawę do Arłamowa w Bieszczadach. W całym okresie stanu wojennego (do lipca 1983 r.) w województwie gdańskim, z powodów politycznych, przed sądami stanęło prawie sześćset osób. Być może to ich ofiara sprawiła, że w 1989 r. upadł mur berliński, a Związek Radziecki - owo "imperium zła", jak mawiał Ronald Reagan - rozpadł się na kawałki?" - Instytut Pamięci Narodowej.

PREZES RADIA GDAŃSK: "BYŁA TO WOJNA WYPOWIEDZIANA WŁASNEMU NARODOWI"
- 13 grudnia mija kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Dokonał tego komunistyczny reżim, rządzący wówczas Polską, ale nieakceptowany przez Polaków. Była to wojna wypowiedziana własnemu narodowi. Jej celem było zdławienie wolnościowych i niepodległościowych aspiracji Polaków, wyrażonych przez powstanie i działalność ruchu "Solidarności". Ta największa niezależna organizacja społeczna w całym bloku sowieckim została zdelegalizowana. Tysiące ludzi zostało uwięzionych, internowanych i wyrzuconych z pracy. Jednak ludzie "Solidarności" dalej walczyli w podziemiu, aż do roku 1989. Dzisiaj Radio Gdańsk dziękuje im za wolną i niepodległą Polskę - mówi Adam Chmielecki, prezes Zarządu Radia Gdańsk.

PREZES ENERGA SA: "STAN WOJENNY ZOSTAŁ UZNANY ZA ZBRODNIĘ KOMUNISTYCZNĄ"
- W wolnej Polsce wyrokiem sądu stan wojenny został uznany za zbrodnię komunistyczną. Członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego zostali uznani za nielegalną grupę przestępczą o charakterze zbrojnym. Stan wojenny został zniesiony w 1983 roku, jednak jego skutki obowiązywały aż do roku 1989. W tym czasie w Polsce zginęło ponad sto osób. Tysiące zostało rannych podczas niezależnych niepodległościowych manifestacji. Ofiarom stanu wojennego i osobom represjonowanym przez komunistyczny reżim z powodów politycznych należy się nasza cześć i pamięć. To im zawdzięczamy wolną i demokratyczną Polskę. Pamięć o ich bohaterstwie to część misji spółek Skarbu Państwa, takich jak Grupa Energa, która razem z partnerami z dumą zrealizowała ten projekt - tłumaczy Grzegorz Ksepko, p.o. prezesa Energa SA.

WYJĄTKOWE WSPOMNIENIA
Na wyjątkowe wspomnienia Radio Gdańsk zaprasza codziennie o godz. 12:20 i 19:50. Poniżej osoby, z którymi rozmów będzie można wysłuchać:

4.12.Andrzej Osipów
5.12. Barbara Hejcz
6.12. Anna Kołakowska
9.12. Czesław Nowak
10.12. Wojciech Milewski
11.12. Izabela Lipniewicz
12.12. Stanisław Fudakowski
13.12. Ewa Kubasiewicz-Houée

Partnerzy:
- Energa
- Instytut Pamięci Narodowej
- Region Gdański NSZZ Solidarność
- Stowarzyszenie Godność
- Pomorska Wojewódzka Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych

źródło: radiogdansk.pl, Oprac. Instytut Pamięci Narodowej

raw

#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe