Szef ABW: "Celem Rosji jest zakłamanie sytuacji politycznej i społecznej Polski"

Największym wyzwaniem pozostaje agresywna polityka Federacji Rosyjskiej, która prowadzi działania zmierzające do destabilizacji sytuacji w państwach istotnych dla interesów Kremla, próbując odtwarzać strefę swoich wpływów z okresu b. ZSRR – powiedział szef ABW Piotr Pogonowski w rozmowie z portalem tvp.info.
 Szef ABW: "Celem Rosji jest zakłamanie sytuacji politycznej i społecznej Polski"
/ pixabay.com
Szef ABW przyznał, że  agencja w ciągu ostatnich czterech lat odniosła spore sukcesy w zwalczaniu rosyjskiej działalności o charakterze hybrydowym.
 

W wyniku – często złożonych i skomplikowanych czynności – na wniosek Agencji zakazem wjazdu na terytorium RP i do strefy Schengen zostało objętych kilku obywateli FR, a także innych państw b. ZSRR zaangażowanych w aktywność propagandową wymierzoną w polskie interesy. Osoby te, przedstawiające się m.in. jako eksperci ds. międzynarodowych czy historycy, realizowały wrogie działania, których celem było podsycanie niepokojów społecznych w Polsce, w tym z wykorzystaniem różnej interpretacji wydarzeń historycznych w relacjach polsko-ukraińskich.

- mówił Pogonowski. Przyznał również, że czasy, kiedy Polsce nie zagrażał terroryzm, niestety już minęły.

 Faktycznie cała Europa, szczególnie jej zachodnia część, boryka się obecnie ze środowiskami ekstremistów usiłujących zdestabilizować ład wewnętrzny. Planują oni nie tylko zamachy, ale również nawołują do odrzucania instytucji zachodniej cywilizacji. Ostatnie wydarzenia w Londynie ukazują to w dużej ostrości. (...) Polska i cała Unia Europejska są ponadto fragmentem rozległej mozaiki innych problemów geopolitycznych. Konflikty na Bliskim Wschodzie, destabilizacja, kryzysy ekonomiczne, rozpad struktur państwowych, zapowiedzi władz tureckich, osłabianie NATO generują kolejne fale migrantów do Europy.

- tłumaczył.

W jego opinii największym wyzwaniem dla naszego kraju pozostaje wciąż agresywna polityka Federacji Rosyjskiej, która prowadzi działania zmierzające do destabilizacji sytuacji w państwach istotnych dla interesów Kremla.

Oczywistym przykładem ekspansywnej polityki FR jest aneksja Krymu i konflikt na Ukrainie, na które to zagrożenia już lata temu zwracał uwagę śp. Prezydent RP Lech Kaczyński. Nie zapominajmy jednak o próbach ingerencji w wewnętrzne sprawy państw bałkańskich (próba dokonania w 2016 r. puczu w Czarnogórze), czy też dawnych republik radzieckich (nasilająca się presja Moskwy na władze Białorusi czy wciąganie Mołdawii do rosyjskiej strefy wpływów).

- mówił szef ABW.

Dodał także, że Polska jako ważny członek Unii Europejskiej (strefy Schengen) oraz państwo o strategicznej pozycji wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest szczególnie narażona na działania o charakterze hybrydowym ze strony Rosji - chodzi tu przede wszystkim o propagandę i dezinformację.

Realizowane są one z wykorzystaniem szerokiego spektrum narzędzi, do których zaliczyć należy zwłaszcza agenturę wpływu podejmującą próby oddziaływania na środowiska naukowe, media, organizacje społeczne i polityczne, czyli mówiąc wprost – wszystko to, co stanowi rdzeń demokracji. Celem tych działań jest zakłamywanie sytuacji politycznej i społecznej, wprowadzanie podziałów wśród naszych obywateli. Polaryzacja nastrojów, tak aby ludzie nabrali przekonania, że gros społeczeństwa stanowią dwie skrajne i skonfliktowane ze sobą grupy, pomiędzy którymi niemożliwy jest dialog, a jedynie konfrontacja. Na tym polega subtelna strategia Kremla prowadząca do rozbijania jedności i wewnętrznego skłócania społeczeństwa.

- dodał.

/ Źródło: tvp.info.pl

pec

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe