Historyczna wizyta. Angela Merkel i Mateusz Morawiecki wspólnie odwiedzą Auschwitz

6 grudnia kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premier Mateusz Morawiecki odwiedzą były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz. Będzie to pierwsza wizyta niemieckiej kanclerz w Miejscu Pamięci.
 Historyczna wizyta. Angela Merkel i Mateusz Morawiecki wspólnie odwiedzą Auschwitz
pixabay.com

W piątek Angela Merkel i premier RP Mateusz Morawiecki złożą wizytę w Auschwitz na zaproszenie Fundacji Auschwitz-Birkenau, która obchodzi 10-lecie działalności.  Przywódcy złożą hołd ofiarom największego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Niemiecki rząd zamierza także przeznaczyć 60 mln euro na działanie fundacji Auschwitz-Birkenau.

Będzie to pierwsza wizyta kanclerz Merkel oraz trzecia w historii wizyta urzędującego niemieckiego kanclerza w obozie Auschwitz.

Przed rozpoczęciem uroczystości Merkel i Morawiecki zwiedzą niemiecki obóz Auschwitz I. Przywódcy wejdą na historyczny teren przez bramę z napisem "Arbeit mach frei" i złożą wieniec przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. To właśnie w tym miejscu w czasie działania obozu Niemcy zastrzelili wiele tysięcy osób - w większości byli to Polacy.

Główne wydarzenie rocznicowe będzie miało miejsce w historycznym budynku Sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Tam zaplanowano przemówienia gości zaproszonych na 10-lecie Fundacji Auschwitz-Birkenau

Po uroczystości, w piątkowe popołudnie, przywódcy złożą znicze przy Pomniku Ofiar między ruinami dwóch największych komór gazowych w byłym Auschwitz II-Birkenau, miejscu zagłady setek tysięcy Żydów.

Obóz Auschwitz został założony w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się głównie miejscem zagłady Żydów.  W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.


/ Źródło: telewizjarepublika,pl, niezalezna.pl

pec

Ankieta
Czy Amy Coney Barrett powstrzyma neomarksistów?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Amy Coney Barrett powstrzyma neomarksistów?
Tygodnik

Opinie

Popkultura