Szef Iustitii: „Ustawy można uchwalić jakie się chce. Przypomina mi się III Rzesza”

– Wyrok TSUE jest podstawą do pewnej zadumy, żeby klasa polityczna zrobiła dwa kroki do tyłu, złapała głębszy oddech – mówił w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem na antenie RMF FM szef Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia Krystian Markiewicz.
 Szef Iustitii: „Ustawy można uchwalić jakie się chce. Przypomina mi się III Rzesza”
fot. screen YouTube / RMF FM
Markiewicz wyznał, że sędziowie ze stowarzyszenia Iustitia apelowali o rozmowę do prezydenta, premiera, a także ministra sprawiedliwości. Według szefa Iustitii zamiast tego słyszy ciągle „ataki na sędziów, na przewrotowców i polityków”. – Ten język nikomu nie służy – twierdzi.

Markiewicz został także zapytany o 55 zarzutów dyscyplinarnych, które usłyszał na początku grudnia, w związku z listem, jaki wysłał do sędziów dyscyplinarnych 29 maja tego roku. W liście tym wskazał, że „postępowania dyscyplinarne stały się narzędziem represji władzy politycznej wobec sędziów, którzy prowadzą działalność publiczną lub wydają orzeczenia niezgodne z wolą tej władzy”.Zdaniem szefa Iustitii zarzuty te mają charakter „quasi-polityczny”. Dodał, że to dla niego tak, „jakby osoby walczące ze smogiem zostały oskarżone o działalność polityczną”.
 

Ustawy można uchwalić jakie się chce. Przypomina mi się III Rzesza - tam były też ustawy i tam też sędziowie mówili później: dobra, są ustawy uchwalone przez niemiecki parlament, będziemy je stosować


– stwierdził Markiewicz.

– Ministerstwo powiedziało w ubiegłym tygodniu, że pracuje nad przepisami dotyczącymi odpowiedzialności karnej sędziów – mówił szef Iustitii. Jak podkreśla „ministerstwo wskazało konkretny przepis prawa karnego niemieckiego”. – Ten przepis został wprowadzony po II wojny światowej po to, by rozliczać sędziów, którzy w czasie III Rzeszy wydawali wyroki – dodał.

Źródło: rmf24.pl
kpa


Ankieta
Czy Amy Coney Barrett powstrzyma neomarksistów?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Amy Coney Barrett powstrzyma neomarksistów?
Tygodnik

Opinie

Popkultura