Dmitrij Muratow: Włądze Rosji chcą zniszczyć Memoriał

Stowarzyszenie Memoriał, rosyjska organizacja zajmujące się badaniami historycznymi i propagowaniem wiedzy o ofiarach represji radzieckich, uruchomiło zbiórkę funduszy na zapłacenie grzywien narzuconych przez państwo - w łącznej wysokości 800 tys. rubli (ponad 12,5 tys. USD). Ukarano je nimi na mocy prawa o organizacjach pozarządowych „pełniących funkcje zagranicznego agenta”.
logo Stowarzyszenia Memorial
Powodem do nałożenia kar stał się brak informacji w różnych publikacjach internetowych Memoriału o tym, iż jest on uznany za „organizację pozarządową pełniącą funkcje zagranicznego agenta”. Państwowy regulator mediów i internetu, urząd Roskomnadzor dopatrzył się takich naruszeń u Stowarzyszenia Memoriał, które jest międzynarodową organizacją edukacyjną oraz u centrum praw człowieka Memoriału, zajmującego się obroną praw człowieka.

5,6 mln rubli (prawie 88 tys. USD) - to łączna kwota grzywien. Redaktor naczelny niezależnej Nowej Gaziety Dmitrij Muratow, który w poniedziałek był gościem w radiu Echo Moskwy zarzucił władzom, że chcą zniszczyć Memoriał. Jego zdaniem władze w ostatnich latach starają się znacznie ograniczyć krytykowanie działalności organów państwowych w ZSRR w czasach stalinowskich.

Dwie grzywny w łącznej wysokości 800 tys. rubli (ponad 12,5 tys. USD) organizacja musi zapłacić do lutego 2020 roku.

Obowiązująca w Rosji od 2012 roku specjalna ustawa zobowiązuje organizacje pozarządowe do rejestrowania się jako „pełniące funkcje zagranicznego agenta”, jeśli korzystają one z zagranicznego wsparcia finansowego i uczestniczą w życiu politycznym Rosji. Organizacje uznane za „zagranicznych agentów” podlegają restrykcyjnej kontroli ze strony państwa, mają także obowiązek informowania, że nadano im taki status.

Memoriał został uznany przez ministerstwo sprawiedliwości Rosji za „zagranicznego agenta” w październiku 2016 roku. Organizacja na drodze sądowej odwołuje się od tej decyzji.


/ Źródło: belsat.eu

pec

Ankieta
Czym kieruje się PE w rezolucjach przeciwko Polsce?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czym kieruje się PE w rezolucjach przeciwko Polsce?
Tygodnik

Opinie

Popkultura
Nasi partnerzy: