„Bez odstrzału dzików nie da rady”. Minister rolnictwa proponuje specustawę ws. ASF

– Zaproponowałem specustawę do przymuszania myśliwych do odstrzału dzików – wyznał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Wirus ASF (afrykański pomór świń) dotarł już do Wielkopolski.
 „Bez odstrzału dzików nie da rady”. Minister rolnictwa proponuje specustawę ws. ASF
/ youtube.com/grupa MTP
Propozycja ustawy ma zostać skierowana na jednym z najbliższych posiedzeń Sejmu. Zdaniem Ardanowskiego „bez odstrzału dzików nie poradzimy sobie z wirusem”. W rozmowie na antenie Polskiego Radia skrytykował także działania ekologów, dodając, że utworzenie płotu nie jest rozsądnym rozwiązaniem.

Szef resortu rolnictwa podkreślił również, że obecnie nie ma odpowiednich przepisów do poradzenia sobie z problemem wirusa ASF. Chodzi o uprawnienia dla służb takich jak wojsko czy policja. – Myśliwi mówią: „A my w ustawie nie mamy odstrzału sanitarnego, więc my nic nie musimy. Jesteśmy oprócz tego stowarzyszeniem społecznym” i pokazują gest Kozakiewicza na zalecenia rządu – twierdzi Ardanowski.

Pytany o to, czy można w jakiś sposób zmusić myśliwych do działania, Ardanowski odparł, że „do tej pory nie było można, dlatego zaproponowałem specustawę”.

Specjalna ustawa ma zmienić kilka innych ustaw i dać uprawnienia wojsku i policji, a także przymusić myśliwych do ostrzału. Decydować o tym ma wojewoda. Mowa też o wprowadzeniu kar za przeszkadzanie w takich polowaniach. Ardanowski zapowiedział, że specustawa ma trafić na jedno z najbliższych posiedzeń Sejmu, bo jak twierdzi „nie można dalej nic nie robić”.

Podkreśla również, że nie chodzi o wybicie wszystkich dzików w Polsce. Minister uważa, że to „idiotyzm powtarzany, kiedy minister środowiska wiele miesięcy temu chciał zwiększyć polowania”. – Wtedy hejt się rozlał. Ekolodzy oszaleli – dodał.

Źródło: money.pl/tvp.info
kpa


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe