Kolejne zapytanie ws. KRS. Tym razem złożył je katowicki sąd

„Sąd Apelacyjny w Katowicach zwrócił się z zagadnieniem prawnym do Sądu Najwyższego w sprawie obsadzenia składu z udziałem sędziego powołanego na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa” – informuje reporter RMF FM Patryk Michalski.
 Kolejne zapytanie ws. KRS. Tym razem złożył je katowicki sąd
fot. screen YouTube
Sędziowie Sądu Apelacyjnego w Katowicach chcą wiedzieć, czy Sąd Najwyższy odpowiedział na pytanie, czy „udział nowej KRS, której skład ukształtowano w wyniku wyboru przez Sejm RP piętnastu sędziów w trybie określonym przepisami ustawy z 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o KRS oraz niektórych innych ustaw w procesie powoływania sędziego będącego członkiem składu orzekającego stanowi samoistną i wystarczającą przesłankę do uznania, że skład sądu jest sprzeczny z przepisami prawa w rozumieniu art. 379 pkt 4 k.p.c.”. Przypomnijmy, że w listopadzie sędzia Paweł Juszczyszyn powołując się na orzeczenie TSUE zażądał od Kancelarii Sejmu ujawnienia list poparcia dla członków nowej KRS, którzy wydali w badanej przez niego sprawie wyrok. Pod koniec listopada został zawieszony na miesiąc w wykonywaniu obowiązków.

Dodatkowo, na początku grudnia rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie wobec Juszczyszyna. Zdaniem Piotra Schaba Juszczyszyn „uchybił godności sędziego i nadużył władzy podejmując próbę zdyskredytowania sędziego nominowanego przez prezydenta”. – Sięgnął przy tym po argumentację godzącą w niezawisłość sędziowską, co jest bezprawiem – dodał.

Źródło: wp.pl/onet.pl
kpa


Ankieta
Czy samorządy wytrzymają napór ideologii LGBT?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy samorządy wytrzymają napór ideologii LGBT?
Tygodnik

Opinie

Popkultura