PiS kontynuuje reformę wymiaru sprawiedliwości? RMF: Będzie nowelizacja ustaw o sądach

Będzie kolejna nowelizacja ustaw o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym – informuje reporter RMF FM Patryk Michalski. PiS przygotowało zmiany dyscyplinujące sędziów w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
 PiS kontynuuje reformę wymiaru sprawiedliwości? RMF: Będzie nowelizacja ustaw o sądach
fot. screen YouTube
Według nowelizacji, którą publikuje RMF FM „podważanie statusu innych sędziów będzie najcięższym deliktem dyscyplinarnym”. PiS w nowym projekcie chce rozszerzyć przesłanki odpowiedzialności dyscyplinarnej opisane w art. 107 ustawy o ustroju sądów powszechnych. „Sędziom sądów powszechnych będzie groziło przeniesienie do innego miejsca pracy albo usunięcie z zawodu. W przypadku sędziów Sądu Najwyższego w grę wchodzi wyłącznie złożenie z urzędu sędziego. Do katalogu kar wprowadzona zostanie również kara pieniężna w wysokości miesięcznego wynagrodzenia z dodatkami” – informuje dziennikarz RMF FM. Michalski poinformował także, że PiS rozważało wprowadzenie kary do 5 lat więzienia dla sędziów za kwestionowanie statusu innych sędziów. – Ta zmiana nie znalazła się jednak w projekcie – dodał.

Według Prawa i Sprawiedliwości zmiany mają powstrzymać chaos prawny wywołany przez część sędziów, a jedynym organem uprawnionym do oceniania konstytucyjności organów takich jak Krajowa Rada Sądownictwa jest Trybunał Konstytucyjny.

Źródło: rmf24.pl/dorzeczy.pl
kpa


Ankieta
Nowy szef CDU to dla Polski...

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Nowy szef CDU to dla Polski...
Tygodnik

Opinie

Popkultura