PiS kontynuuje reformę wymiaru sprawiedliwości? RMF: Będzie nowelizacja ustaw o sądach

Będzie kolejna nowelizacja ustaw o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym – informuje reporter RMF FM Patryk Michalski. PiS przygotowało zmiany dyscyplinujące sędziów w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Według nowelizacji, którą publikuje RMF FM "podważanie statusu innych sędziów będzie najcięższym deliktem dyscyplinarnym". PiS w nowym projekcie chce rozszerzyć przesłanki odpowiedzialności dyscyplinarnej opisane w art. 107 ustawy o ustroju sądów powszechnych.
Według Prawa i Sprawiedliwości zmiany mają powstrzymać chaos prawny wywołany przez część sędziów, a jedynym organem uprawnionym do oceniania konstytucyjności organów takich jak Krajowa Rada Sądownictwa jest Trybunał Konstytucyjny.
Źródło: rmf24.pl/dorzeczy.pl
kpa

"Sędziom sądów powszechnych będzie groziło przeniesienie do innego miejsca pracy albo usunięcie z zawodu. W przypadku sędziów Sądu Najwyższego w grę wchodzi wyłącznie złożenie z urzędu sędziego. Do katalogu kar wprowadzona zostanie również kara pieniężna w wysokości miesięcznego wynagrodzenia z dodatkami" - informuje dziennikarz RMF FM.❗️PiS w projekcie nowelizacji ustaw o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym rozszerza przesłanki odpowiedzialności dyscyplinarnej opisane w art. 107 ustawy o ustroju sądów powszechnych.
— Patryk Michalski (@patrykmichalski) December 12, 2019
Tak brzmi proponowana zmiana, co ujawniamy jako pierwsi w RMF FM. @RMF24pl pic.twitter.com/545C3cvJ6V
Michalski poinformował także, że PiS rozważało wprowadzenie kary do 5 lat więzienia dla sędziów za kwestionowanie statusu innych sędziów. - Ta zmiana nie znalazła się jednak w projekcie - dodał.Prawo i Sprawiedliwość rozważało wprowadzenie kary do 5 lat więzienia dla sędziów za kwestionowanie statusu innych sędziów. Ta zmiana nie znalazła się jednak w projekcie. @RMF24pl
— Patryk Michalski (@patrykmichalski) December 12, 2019
Według Prawa i Sprawiedliwości zmiany mają powstrzymać chaos prawny wywołany przez część sędziów, a jedynym organem uprawnionym do oceniania konstytucyjności organów takich jak Krajowa Rada Sądownictwa jest Trybunał Konstytucyjny.
Źródło: rmf24.pl/dorzeczy.pl
kpa


Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 12.12.2019 14:43
Komentarze
Właściciel TVN może mieć problem. Prokurator ostrzega
22.07.2026 13:56

Komentarzy: 0
Planowane połączenie Paramount Skydance i Warner Bros. Discovery może ograniczyć konkurencję, wpłynąć na ceny usług streamingowych i doprowadzić do redukcji zatrudnienia – ocenił prokurator generalny stanu Waszyngton Nick Brown w komentarzu opublikowanym na łamach „The Washington Post”.
Czytaj więcej
Prezydent podpisał ustawę o zakazie patostreamingu
17.07.2026 10:32
Nagły zwrot przed wyrokiem. Prokurator zmienił stanowisko ws. śmierci Jerzego Ziobry
16.07.2026 19:18

Komentarzy: 0
Przed Sądem Okręgowym w Krakowie zbliża się finał wieloletniego procesu dotyczącego śmierci Jerzego Ziobry, ojca byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Podczas rozprawy doszło do niespodziewanej zmiany stanowiska prokuratury, która wniosła o prawomocne uniewinnienie lekarzy oskarżonych w tej sprawie.
Czytaj więcej
18-latek usłyszał wyrok za śmiertelny wypadek. Sąd zdecydował
14.07.2026 17:24

Komentarzy: 0
Sąd Rejonowy w Wejherowie skazał na 5 lat więzienia 18-letniego Michała G., który odpowiadał za spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym niedaleko Kurowa w woj. pomorskim. Nastolatek otrzymał też, jako środek karny, 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów.
Czytaj więcej
Zwrot w sprawie Zbigniewa Ziobry. Sąd nie zgodził się na ENA
13.07.2026 14:33

