REKLAMA

Sędziowie będą musieli ujawnić jakie prowadzą profile społecznościowe i w jakich działają organizacjach

- Klub PiS złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych - poinformował poseł PiS Jan Kanthak - podaje PAP na Twitterze. Do sprawy odnieśli się wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta i poseł PiS Jacek Ozdoba
 Sędziowie będą musieli ujawnić jakie prowadzą profile społecznościowe i w jakich działają organizacjach
/ screen YouTube

- Ujawnione muszą zostać również nazwy profili używanych przez sędziów do komentowania spraw publicznych. Sędzia będzie zobligowany do złożenia w tym zakresie oświadczenia. Koniec z atakami politycznymi sędziów i anonimowym angażowaniem się w spory polityczne.
#Apolityczność


- komentuje Jacek Ozdoba

- Aby obywatel będący stroną w procesie miał gwarancję, iż sędzia orzekajacy zachowuje najwyższe standardy, będzie mógł sprawdzić w jakich stowarzyszeniach działa sędzia lub jak komentuje sprawy publiczne w internecie (...) złożyliśmy w Sejmie projekt ustawy, który uchroni przed próbą destabilizacji systemu prawnego realizowaną przez niektórych sędziów. Sędzia nie może oceniać czy inny sędzia jest sędzią, to materia ustrojowa, zastrzeżona dla organów konstytucyjnych (KRS, Prezydent) (...) dlatego chcemy wprowadzenia regulacji na wzór przepisów francuskich, które wprost wskazują, że kontestowanie formy działania organów konstytucyjnych i paraliżowanie wymiaru sprawiedliwości jest deliktem, sami sędziowie ocenią jaka będzie odpowiedzialność za niego (...) Co istotne, sferą niezawisłości objęta jest treść wyroku, a nie kwestie ustrojowe, których ocena jest zastrzeżona dla organów konstytucyjnych, w Polsce jest nim ocena przez TK formy zorganizowania KRS i procedury nominacji sędziowskiej. Prerogatywa Prezydenta nie podlega kontroli (...) wynika to wprost z bogatego orzecznictwa TK. Standard niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej jest wspólny polskiej konstytucji i prawu unijnemu, dlatego ostatnie słowo w tej sprawie w Polsce przysługuje TK.


- pisze Sebastian Kaleta
cyk

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura