W najnowszym TS, Piotr Duda: Jeśli ktoś sądzi, że NSZZ Solidarność jest apolityczny, jest w błędzie

– Jeśli ktoś sądzi, że związek zawodowy Solidarność jest apolityczny, jest w błędzie. Związek zawodowy Solidarność nigdy nie był apolityczny. Nie jest natomiast związkiem partyjnym – mówi Piotr Duda, przewodniczący Solidarności, w rozmowie z Ewą Zarzycką. Cały wywiad w najnowszym numerze Tygodnika Solidarność.
 W najnowszym TS, Piotr Duda: Jeśli ktoś sądzi, że NSZZ Solidarność jest apolityczny, jest w błędzie
/ TS
Tematem numeru jest ikona: Leszek Balcerowicz

„Leszek Balcerowicz ma coś do powiedzenia na każdy temat. Wyciąga się go zawsze, gdy już nie wiadomo, jak krytykować pomysły gospodarcze obecnej władzy. Niedawne 70. urodziny profesora to dobry moment, by podsumować jego „dokonania” i wreszcie zdjąć go z pomnika historii” i pisze Maciek Chudkiewicz w artykule Balcerowicz, ZEJDŹ z pomnika.

Andrzej Berezowski przedstawia społeczne koszty planu Balcerowicza. „Polska w 1989 roku była chora. Jednak lekarstwo, jakie zaaplikował Leszek Balecerowicz, spowodowało gwałtowne osłabienie całego organizmu oraz obumarcie jego kluczowych narządów, choroby zaś nie wyleczyło całkowicie” – pisze autor.

Zdaniem Leszka Balcerowicza ci, którzy zajmują się bogatymi, żerują na zawiści. Czy rzeczywiście tak jest? Czy bogactwo najbogatszych nie ma wpływu na funkcjonowanie społeczeństw? Andrzej Berezowski pyta o to dr. Piotra Michonia z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Ponadto w numerze:
Felieton Jana Pietrzaka:  „Smoleńsk” w Berlinie

Opinia  Rafała Górskiego: W 90 mln miejsc pracy zagrożonych
„UE jest obecnie 20,9 mln MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw – przyp. red; 93% z nich zatrudnia mniej niż dziesięciu pracowników), ale tylko 619 tys. eksportuje poza granice UE. W warunkach liberalizacji, jakie powstaną w wyniku zawarcia CETA, takie MŚP będą musiały stawić czoła silnej konkurencji ze strony dużych północnoamerykańskich korporacji transnarodowych, co zagrozi istnieniu 90 mln miejsc pracy (67% całkowitego zatrudnienia) w tych MŚP”. - pisze autor.

Anna Grabowska w artykule  Transatlantyk wpływający na NIEZNANE wody pisze o Radzie Dialogu Społecznego, na której omawiana była reforma służby zdrowia.

"Monika Olejnik, prof. Czachorowski, portal mygorszysort.pl czy wcześniej Henryk Wujec – to tylko kilka z osób czy mediów, które przepraszały szefa Solidarności Piotra Dudę za pomówienia o rzekomą służbę w ZOMO. W kolejce są m.in.: wiocha.pl, Michał Kamiński i Paweł Olszewski. Miał być i Jarosław Wałęsa, ale dość pokrętnie wycofał się z wpisu na swoim profilu – pisze Marek Lewandowski.

Felieton Cezarego Krysztopy: Banki to zło. Z pewnymi wyjątkami
Autor pisze:  „Musiałem iść do banku. Właściwie nigdy (też tak macie?) nie chodzę tam z własnej woli. Najczęściej idę, gdy nie mam już innego wyjścia. Banki to zło.
Wysyłają złe listy polecone, których celem jest zatrzymanie akcji serca tego, kto pierwszy zajrzy do skrzynki.
Choćby się człowiek nie wiem jak starał, to i tak zawsze jest coś nie tak. A choćby już nawet było prawie tak, to ostatecznie okazuje się, że jednak nie lub przynajmniej nie do końca. Mają swoje stosy formularzy i załączników oraz pisane drobnym druczkiem magiczne zaklęcia, mające niczym laleczki wudu sprawić, by rozbolał mnie brzuch, żebym dostał gorączki oraz nerwowego rozstroju.
No, ale czasem trzeba nakarmić bankowego smoka jakimiś papierzyskami, szczególnie jeśli jest się do niego uwiązanym łańcuchem kredytu. Tak więc poszedłem do nowej siedziby mojego oddziału i myślę sobie tak: Pięknie, pięknie, mam tyle rzeczy do załatwienia, a tak mało czasu.”

Maciek Chudkiewicz o Smogu
„Dusimy się wszyscy. Zatruwamy się, oddychając zatrutym powietrzem. Umieramy wcześniej. Pora coś z tym zrobić, bo winny jest każdy z nas” – pisze autor.

Izabela Kozłowska wspomina Wiktora Węgrzyna, komandora Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.

Opinia Marka Jana Chodakiewicza: Jemeński kocioł
„W 2011 r. w Jemenie wybuchła rewolucja na fali tzw. wiosny arabskiej. Najbardziej dynamiczne siły rewolucji to szczególnie Al Kaida na Półwyspie Arabskim oraz Państwo Islamskie, powstałe na gruncie przygotowanym cierpliwie przez Bractwo Muzułmańskie i salafitów. Wyglądało na to, że sunniccy zwolennicy kalifatu zwyciężą. Prezydent Saleh zmuszony był zrezygnować w 2012 r. Przekazał władzę swemu zastępcy, Abdurabuhowi Mansurowi Hadiemu, który został obalony w 2014 r., choć utrzymywał fikcję władzy do stycznia 2015 r. Władzę niespodziewanie zdobyli Houthi. Stało się to m.in. dzięki sukcesom militarnym przeciw sunnickim kalifatystom i zwinnej dyplomacji międzyklanowej” - pisze autor.

Piotr Łopuszański: Rok ROCZNIC Leśmiana
"W tym roku (22 stycznia) obchodzimy 140. rocznicę urodzin jednego z największych polskich poetów, Bolesława Leśmiana i 80. rocznicę jego śmierci (5 listopada). Od wielu miesięcy trwały zabiegi, aby sejm uchwalił Rok Leśmiana. Tak się jednak nie stało" - pisze autor.

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe